Prymas Polski abp Polak podsumowuje rok 2014

Prymas Polski abp Polak podsumowuje rok 2014
Abp. Wojciech Polak (fot. YouTube)
KAI / mh

Kanonizacja papieży Jana Pawła II i Jana XXIII oraz pierwszy etap zwołanego przez papieża Franciszka synodu o rodzinie to zdaniem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka najważniejsze wydarzenia mijającego roku. A w perspektywie nowego roku - bezpośrednie przygotowanie do jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski i obchodów Światowych Dni Młodzieży.

"Kanonizacja papieży, w szczególności tak bliskiego naszym sercom Jana Pawła II, była z całą pewnością jednym z najważniejszych wydarzeń w Kościele powszechnym" - powiedział w rozmowie z KAI abp Wojciech Polak. Jak dodał, warto przy tym zwrócić uwagę na wskazanie, jakie podczas tej uroczystości zrobił papież Franciszek nazywając Jana Pawła II papieżem rodzin.

"To miało nie tylko przypomnieć szczególną troskę papieża Polaka o rodzinę, ale także podkreślić i docenić rolę rodziny w misji ewangelizacyjnej Kościoła i jednocześnie wskazać na troskę duszpasterską, jaką Kościół pragnie rodziny otaczać" - stwierdził abp Polak.

Drugim wydarzeniem wskazanym przez Prymasa Polski i wiążącym się z tematem rodziny - tak bardzo akcentowanym w mijającym roku w życiu Kościoła - było październikowe Nadzwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów obradujące nt. wyzwań duszpasterskich dla rodziny w kontekście nowej ewangelizacji. Zdaniem abp. Polaka synod unaocznił konieczność ożywienia troski o rodzinę zarówno w wymiarach życia regularnego, jak i tych, które Familiaris consortio określa jako sytuacje nieregularne.

DEON.PL POLECA


"Mamy już pewien obraz, pewną perspektywę przed kolejnym zgromadzeniem, które odbędzie się w październiku 2015 roku i będzie pogłębionym namysłem nad powołaniem i misją rodziny we współczesnym świecie, ale będzie także pochyleniem się nad konkretnymi sytuacjami, które domagają się duszpasterskiej troski" - przyznał abp Polak.

Do najważniejszych wydarzeń 2014 roku metropolita gnieźnieński zaliczył także papieskie pielgrzymki do Ziemi Świętej, Korei Południowej, Albanii, Strasburga i Turcji, a w szczególności ważny i podkreślany w wielu gestach wymiar ekumeniczny pierwszej i ostatniej podróży. Ponadto wołanie papieża w obronie prześladowanych chrześcijan i wszystkich cierpiących z powodu wojen, jak również jego wymowne słowa w Parlamencie Europejskim o Europie, która powinna być rodziną narodów budowaną wokół świętości osoby ludzkiej.

W wymiarze Kościoła w Polsce za ważne w kończącym się roku abp Polak uznał włączenie się w dziękczynienie za kanonizację św. Jana Pawła II oraz szereg inicjatyw ewangelizacyjnych podejmowanych w tym kontekście w różnych obszarach, w szczególności w duszpasterstwie młodych. Wymienił także IV Ogólnopolski Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, który podjął temat aktywności ludzi świeckich w misji ewangelizowania współczesnego świata oraz międzynarodową konferencję nt. przeciwdziałania pedofilii, która odbyła się w czerwcu w Krakowie i w ramach której odbyło się pierwsze w Polsce nabożeństwo pokutne za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych.

"Dziękowaliśmy również za 25-lecie wolności. W tym kontekście Kościół szczególnie akcentował to, na co wskazywał bł. ks. Jerzy Popiełuszko - na postawę wewnętrznej wolności, która niezależnie od zewnętrznych okoliczności pozwala człowiekowi zachować godność. Był to także rok 30. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego i początek jego procesu kanonizacyjnego" - dodał arcybiskup gnieźnieński.

Pytany o nadchodzący rok 2015 abp Polak przyznał, że będzie to czas bezpośredniego przygotowania do 1050. rocznicy Chrztu Polski i zaplanowanych na 2016 roku Światowych Dni Młodzieży. Jak dodał, pierwsze z wydarzeń będzie nie tylko świętowaniem ważnego wydarzenia z historii Polski, ale także okazją do przypomnienia sobie, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i wspólnotowym, znaczenia i konsekwencji przyjęcia chrztu świętego. Będzie to również sposobność do podkreślenia, że zarówno Polska, jak i Europa ma chrześcijańskie korzenie.

"Kiedy o tym myślę, to zawsze przypominam sobie słowa Jana Pawła II z Gniezna, gdzie mówił, że historia Europy jest jak rzeka mająca wiele dopływów, a więc wiele różnorodnych kultur i tradycji, które ją tworzą. Najżywotniejszym spośród nich było jednak chrześcijaństwo i obyśmy do tego wracali i tego dziedzictwa nie deptali" - podkreślił Prymas Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas Polski abp Polak podsumowuje rok 2014
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.