Należymy do najmniej innowacyjnych krajów UE

Antonio Tajani (P) (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
PAP / mh

Polska, obok Bułgarii, Rumunii i Łotwy, należy do najmniej innowacyjnych krajów UE - poinformował unijny komisarz ds. przemysłu Antonio Tajani. W latach 2008-2012 wskaźnik innowacyjności w UE rósł najwolniej w Grecji, na Cyprze i właśnie w Polsce.

We wtorek Komisja Europejska opublikowała najnowszy ranking innowacyjności, w którym ocenia postępy poszczególnych krajów UE w tej kwestii.
Tajani powiedział na konferencji prasowej, że liderami innowacyjności w UE są: Szwecja, Niemcy, Dania i Finlandia. Tuż za nimi plasują się: Holandia, Luksemburg, Belgia, Wielka Brytania, Austria, Irlandia, Francja, Słowenia, Cypr i Estonia. Umiarkowaną innowacyjnością cechują się: Włochy, Hiszpania, Portugalia, Czechy, Grecja, Słowacja, Węgry, Malta i Litwa. Na samym końcu są: Polska, Łotwa, Rumunia i Bułgaria.
W latach 2008-2012 poziom innowacyjności całej Unii Europejskiej rósł rocznie średnio o 1,6 proc. Spośród krajów członkowskich najgorzej było w Grecji i na Cyprze, gdzie poziom innowacyjności w tym okresie spadł. Spośród pozostałych 25 państw najgorzej wypadła Polska, gdzie wskaźnik innowacyjności w badanym okresie rósł rocznie tylko o 0,4 proc. Nieco lepiej było w Bułgarii (wzrost roczny o 0,6 proc.), a najlepiej wypadła Estonia, gdzie w latach 2008-2012 wskaźnik ten zwiększał się rocznie o 7,1 proc.
"Kryzys gospodarczy miał negatywny wpływ na innowacyjność w niektórych krajach europejskich. Jeśli chcemy utrzymać konkurencyjność na arenie globalnej, musimy postawić nie tylko na ilość, ale też jakość. W porównaniu do ubiegłego roku klasyfikacja praktycznie się nie zmieniła. (...) Musimy kłaść większy nacisk na badania naukowe" - powiedział Tajani.
Przy tworzeniu rankingu wykorzystano takie wskaźniki, jak m.in. wykształcenie społeczeństwa, inwestycje typu venture capital, nakłady na badania i rozwój czy przychody zagraniczne z posiadanych patentów.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Należymy do najmniej innowacyjnych krajów UE
Komentarze (3)
Bogusław Płoszajczak
26 marca 2013, 18:06
Dlatego skazani jesteśmy na technologiczne ochłapy.
P
PL
26 marca 2013, 17:27
Czy to nie czs kiedy niepodzielnie wlada POprawnie POlityczn ekipa wprowadzajaca reformy oswiaty,zarzynajaca przedsiebiorcow i tych ktorzy chca innowacji przez nekanie ukladem zamknietym???? Kto wiatr sieje- burze zbiera... a efekty beda jeszcze wieksze za 2-3 lata... U nas najlatwiej obciac finanse na badania a technologie i patenty ktore rokuja wyprowadzic poza granice ....ot taki folwark
A
autor
26 marca 2013, 17:01
Polski nie stać na innowacyjność, więc nie trzeba jej poświęcać wiele uwagi. Lepiej zająć się kopiowaniem dobrych rozwiązań.