Netanjahu: Izrael oczekuje akcji przeciw Iranowi

Netanjahu: Izrael oczekuje akcji przeciw Iranowi
Izrael oczekuje akcji przeciw Iranowi (fot. EPA/GOVERNMENT PRESS)
PAP / ad

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w poniedziałek w Waszyngtonie, że Izrael oczekuje, że "wspólnota międzynarodowa w sposób szybki i zdecydowany podejmie akcję" przeciw zagrożeniu nuklearnemu ze strony Iranu.

Netanjahu, który wystąpił na dorocznym Kongresie Amerykańsko-Izraelskiego Komitetu Akcji Politycznej (AIPAC), organizacji prowadzącej lobbing na rzecz Izraela w USA, podkreślił jednocześnie, że Izrael zachowuje "prawo by bronić się samemu".

Premier powiedział również, że "Jerozolima nie jest kolonią", lecz stolicą Izraela. "Lud żydowski zbudował Jerozolimę trzy tysiące lat temu i lud żydowski buduje Jerozolimę dzisiaj" - podkreślił Netanjahu, dodając, że żydowskie dzielnice w stolicy państwa pozostaną jego częścią w każdym porozumieniu pokojowym, więc inwestycje budowlane w tym mieście nie stanowią pogwałcenia żadnej umowy.

Izrael niedawno zapowiedział, że podejmie budowę nowego osiedla we wschodniej Jerozolimie. Projekt ten spotkał się z surową krytyką amerykańskiej administracji. Wcześniej w poniedziałek Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton przypomniała o krytycznej reakcji gabinetu prezydenta Baracka Obamy we własnym wystąpieniu na kongresie AIPAC.

Clinton powiedziała, że budowa osiedli żydowskich na spornych terytoriach, do których roszczą sobie prawa Palestyńczycy, podważa wysiłki na rzecz dialogu izraelsko-palestyńskiego i doprowadzenia do pokoju na Bliskim Wschodzie.

DEON.PL POLECA

Sekretarz stanu podkreśliła, że USA krytykują budowę domów we wschodniej Jerozolimie dla dobra Izraela, gdyż proces pokojowy leży w interesie jego bezpieczeństwa.

Zarówno Waszyngton jak i władze Izraela podkreślają, że nieporozumienia w tej sprawie są już za nimi i chcą szybko powrócić do rozmów w sprawie pokoju na Bliskim Wschodzie - pisze agencja AP, a Netanjahu podczas wystąpienia przed przedstawicielami AIPAC powiedział, że wierzy w dalszą przyjaźń Izraela i Stanów Zjednoczonych.

We wtorek Netanjahu spotka się z prezydentem Barackiem Obamą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Netanjahu: Izrael oczekuje akcji przeciw Iranowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.