Niemcy: dla większości młodych muzułmanów wiara stanowi sprawę prywatną

(fot. Monkey Business Images / shutterstock.com)
KAI / kk

Dla arabskiej młodzieży muzułmańskiej bardzo ważna jest ich osobista wiara. Jednak, jak twierdzi ekspert ds. bliskowschodnich Rachid Ouaissa, wiara tych młodych jest coraz bardziej oderwana od polityki.

W rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA kierownik Centrum Studiów Bliskowschodnich w Marburgu zwrócił uwagę, że podobnie jak w Niemczech, gdzie ze względu na różnorakie możliwości spędzania wolnego czasu, Internet i masową konsumpcję, propozycje Kościołów nie mają już takiego znaczenia jak przed laty, również w obszarze arabskim zmniejsza się wśród młodych ludzi znaczenie meczetów i imamów.

Ouaissa jest współautorem wydanego przez Fundację Friedricha Eberta studium "Między nieświadomością i wiarą". Publikacja poświęcona młodzieży na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej ukazała się 8 stycznia w formie książkowej. Według studium opracowanego na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 9 tys. młodych ludzi w Egipcie, Bahrajnie, Jemenie, Jordanii, Libanie, Maroku, Palestynie i Tunezji, 94 proc. respondentów stanowią muzułmanie.

"Dla nich i dla ich samookreślenia religia odgrywa ogromną rolę, ale dla większości z nich religijność stanowi sprawę prywatną" - stwierdził Ouaissa. Dodał, że "w islamie zachodzą podobne procesy jak w Kościele, który przestaje być atrakcyjny jako miejsce wspólnej religijności". Spośród młodych użytkowników Internetu tylko 9 proc. interesuje się tematami politycznymi i 13 proc. - tematami religijnymi, a poza tym "interesuje ich to samo, co innych: sport, moda, muzyka, gry i szukanie przyjaciół".

DEON.PL POLECA

Z przeprowadzonych ankiet nie wynika, żeby rosło zainteresowanie młodych muzułmanów obecnym w Internecie ugrupowaniem terrorystycznym Państwo Islamskie. Jednym z największych niebezpieczeństw i obaw wśród młodzieży na całym świecie jest przemoc - stwierdził politolog. Według niego, "młodzi nie chcą państwa opartego na szariacie, ale raczej na systemie demokratycznym". Wielu jednak pragnie silnych osobowości u władzy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemcy: dla większości młodych muzułmanów wiara stanowi sprawę prywatną
Komentarze (1)
8 stycznia 2018, 21:02
To zupełnie inaczej niż w Polsce. Tutaj religia to polityka.