Niemcy korzystniej oceniają Polaków niż Rosjan

(fot. Julius!/flickr.com/CC)
PAP / psd

Niemcy postrzegają Polaków znacznie korzystniej niż Rosjan - wynika z raportu opracowanego przez niemiecką Fundację Bertelsmanna oraz Instytut Spraw Publicznych w Warszawie. Odsetek Niemców oceniających pozytywnie stosunki polsko-niemieckie wzrósł do 70 proc.

Natomiast stosunkom rosyjsko-niemieckim pozytywną ocenę dało tylko 47 proc. obywateli RFN. W obu przypadkach 11 proc. ankietowanych nie miało zdania.

W podobnym badaniu w 2008 roku tylko 46 proc. Niemców oceniało pozytywnie stosunki między Warszawą a Berlinem.

Z przedstawionego we wtorek w Berlinie raportu wynika, że Niemcy traktują Polskę jak ważnego partnera. 59 proc. ankietowanych uważa, że Berlin powinien w kontaktach z Warszawą zabiegać o kooperację i kompromisy; 32 proc. opowiada się za forsowaniem własnych narodowych interesów. W stosunkach z Rosją 48 proc. stawia na kooperację, natomiast aż 43 proc. na realizację przez Niemcy własnych interesów.

Wyniki badań świadczą o utrzymujących się w niemieckim społeczeństwie stereotypach na temat Polaków. Siedmiu procentom badanych Polska kojarzy się z kradzieżami samochodów, pięciu procentom z kradzieżami, a 2,5 proc. z przestępczością. 2 proc. ankietowanych widzi w Polakach dobrych sportowców, 1 proc. dobrych pracowników. Polskę jako kraj gospodarczego wzrostu wymieniło 0,5 proc. uczestników sondażu. 3 proc. wskazało na przyjaznych ludzi w Polsce, 1 proc. na polską gościnność.

Rosja kojarzy się Niemcom głównie z wódką (12 proc.), piciem alkoholu (4 proc.), korupcją (4 proc.), przestępczością (1,5 proc.) i mafią (1 proc.). 5 proc. wymieniło Putina, 3 proc. dyktaturę, 2 proc. ucisk (społeczeństwa przez władze).

W rankingu narodów, które cieszą się wśród Niemców sympatią, zarówno Polacy jak i Rosjanie znacznie ustępują mieszkańcom krajów zachodnich. Sympatię dla Holendrów deklaruje 55 proc. Niemców; Francuzów lubi 50 proc., Amerykanów 4 proc., a Brytyjczyków 37 proc. Polaków uznało za sympatycznych 28 proc. Niemców, co stawia Polskę przed Rosjanami (15 proc.) ale za Grecją 34 proc.

Komentując wyniki, ekspert do spraw Europy Wschodniej Fundacji Bertelsmanna, Cornelius Ochmann, zwrócił uwagę, że niemieckie uprzedzenia w stosunku do Polaków mają 250-letnią tradycję i są głęboko zakorzenione, a antypolska propaganda była do niedawna bardzo rozpowszechniona. Dlatego jego zdaniem walka z nimi wymaga czasu. Ochmann przypomniał o powielanym od lat 90. przez zachodnioniemieckie media stereotypie Polaka jako złodzieja samochodów. Agnieszka Łada z ISP zwróciła uwagę na jej zdaniem niepokojące zjawisko braku wiedzy o Polsce wśród młodych Niemców i istnieniu w tej grupie wiekowej silnych antypolskich uprzedzeń.

W życiu społecznym akceptacja Polaków zrobiła wyraźne postępy. 79 proc. Niemców skłonnych byłoby zaakceptować Polaka jako kolegę w pracy (Rosjanina 65 proc.), 77 proc. jako sąsiada (Rosjanina 60 proc.), 62 proc. jako obywatela swojego kraju (Rosjanina 47 proc.), 57 proc. jako przyjaciela (41 proc.), 53 proc. jako szefa (38 proc.) a 49 proc. jako zięcia (Rosjanina w tej roli akceptuje 33 proc.).

Niemcy postrzegają Polaka jako osobę religijną (75 proc.), przyjazną (59 proc.), przedsiębiorczą (48 proc.), pilną (43 proc.), tolerancyjną (36 proc.) i nowoczesną (34 proc.). Skokowy wzrost pozytywnych opinii zaobserwować można w kategorii "przyjazny" (+33 proc.) i przedsiębiorczy (+15) proc. Zdecydowanie zmniejszył się odsetek Niemców oceniajacych Polaków jako zacofanych, źle zorganizowanych, nieodpowiedzialnych i nietolerancyjnych. Twórcy raportu widzą w tych wynikach skutek gospodarczych sukcesów Polski.

Fundacja Bertelsmanna i ISP podkreślają, że oceny Polaków są zdecydowanie bardziej pozytywne we wschodnich landach Niemiec, niż na zachodzie kraju. Tłumaczą to częstszymi kontaktami międzyludzkimi na polsko-niemieckim pograniczu. Dotychczas przyjmowano, że mieszkańcy byłej NRD, poddani przez dziesięciolecia antypolskiej propagandzie wschodnioniemieckich władz, są gorzej nastawieni do Polaków niż mieszkańcy Zachodnich Niemiec.

Autorzy raportu wezwali do zintensyfikowania kontaktów między społeczeństwami obu krajów, szczególnie ludzi młodych, zwiększenia roli organizacji pozarządowych, rozwijania partnerstwa między miastami i szkołami oraz do rozwoju turystyki.

Raport opiera się na sondażu przeprowadzonym na początku marca przez instytut TNS EMNID na reprezentatywnej grupie 1045 osób powyżej 14. roku życia. Raport ISP i Fundacji Bertalsmanna zostanie zaprezentowany w środę w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niemcy korzystniej oceniają Polaków niż Rosjan
Komentarze (1)
L
loko
26 czerwca 2013, 13:58
Proponuję się odstresować i wyjechać z tego kraju, np na wakacje. Tanie bilety można dostać na GoRest.pl Na przykład Bruksela za 40 zł czy Budapeszt za 118 w obie strony. Pozostaje nam wypocząć :)