Niemcy pomogą w szkoleniu Kurdów przeciw IS

Niemcy pomogą w szkoleniu Kurdów przeciw IS
(fot. linksfraktion / Foter / CC BY-NC-SA)
PAP / ptsj

Niemcy zamierzają wziąć udział w międzynarodowej misji wojskowej, której zadaniem będzie szkolenie kurdyjskich bojowników, peszmergów, do walki z dżihadystami w Iraku. Decyzja w tej sprawie zapadnie w przyszłym tygodniu - oświadczył rzecznik niemieckiego MSZ.

Zostanie ona podjęta na posiedzeniu gabinetu kanclerz Angeli Merkel.

Rzecznik nie chciał jednak potwierdzić informacji, że Niemcy wyślą w tym celu ponad stu instruktorów wojskowych do północnego Iraku. Ukazała się ona w czwartek w dzienniku "Bild".

Rzecznik Martin Schaefer poinformował, iż niemiecki rząd rozpatruje obecnie kwestię logistycznej misji szkoleniowej, w której wezmą udział również inne kraje europejskie.

Niemcy dostarczają już od pewnego czasu broni dla oddziałów kurdyjskich bojowników walczących przeciwko oddziałom Państwa Islamskiego (IS), a niemieccy instruktorzy szkolą peszmergów w bazach wojskowych na terenie Niemiec.

DEON.PL POLECA

Jednocześnie z Turcji, która również jest członkiem NATO, nadchodzą dalsze doniesienia potwierdzające, iż Ankara nie zamierza angażować się poważnie w pomoc dla bojowników kurdyjskich w północnej Syrii, którzy od dwóch miesięcy bronią obleganego przez siły IS kurdyjskiego miasta Kobane (Ajn al-Arab), leżącego tuż przy granicy tureckiej.

Władze w Ankarze poprzestały na tym, że pod naciskiem opinii krajów NATO zezwoliły dwóm niewielkim grupom bojowników kurdyjskich na przekroczenie granicy i przedostanie się do walczącego Kobane.

Policja krwawo tłumiła uliczne protesty tureckich Kurdów przeciwko bezczynności rządu tureckiego, który blokuje przerzuty broni i ochotników do Kobane. W tych dniach turecki parlament, w którym rządząca islamsko-konserwatywna Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) ma absolutną większość, zamierza uchwalić ustawę bardzo poważnie rozszerzającą uprawnienia policji do stosowania siły wobec demonstrantów.

Human Right Watch i Unia Europejska wyraziły w czwartek w oddzielnych oświadczeniach głębokie zaniepokojenie planowanym zwiększeniem uprawnień tureckiej policji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemcy pomogą w szkoleniu Kurdów przeciw IS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.