Niemiecki media o Brexicie: jest postęp, ale przed May wciąż daleka droga

Niemiecki media o Brexicie: jest postęp, ale przed May wciąż daleka droga
(fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)
PAP / ml

Niemieckie media z ulgą przyjęły w czwartek zaakceptowanie przez brytyjski rząd warunków umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Ostrzegają jednak, że w kwestii Brexitu premier Theresa May w Londynie napotka jeszcze polityczne przeszkody, w tym wewnątrz jej partii.

"Pierwszy etap Brexitu jest już prawie ukończony: Wielka Brytania i UE uzgodniły wstępną wersję porozumienia o Brexicie. Jednak ryzyko chaotycznego wyjścia (ze Wspólnoty) wcale nie jest zażegnane" - pisze na swoim portalu tygodnik "Der Spiegel".

Magazyn z Hamburga wskazuje, że umowa składa się ze 185 artykułów, trzech protokołów i wielu załączników. Główny negocjator ze strony Komisji Europejskiej Michel Barnier "podkreślał kluczowe punkty porozumienia", w tym prawa obywateli, kwestię oznaczeń geograficznych i ochronę danych. Informacje o głównej kości niezgody między Londynem a Brukselą - tzw. mechanizmie awaryjnym (ang. backstop) znajdują się na 302. stronie dokumentu - zauważa "Der Spiegel".

Porozumienie o Brexicie czeka teraz - kontynuuje tygodnik - "wielka przeszkoda", czyli zgoda brytyjskiego parlamentu. "Twardogłowi zwolennicy Brexitu w partii torysów ostro krytykują porozumienie z Brukselą, również niektórzy proeuropejscy konserwatywni parlamentarzyści mogą głosować przeciwko umowie" - pisze.

"Sueddeutsche Zeitung" odnotowuje, że były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson, krytyk kursu premier May w sprawie Brexitu, określił rozwiązanie jako "całkowicie nie do zaakceptowania" i zapowiedział, że będzie głosował przeciwko niemu w parlamencie.

Dziennik z Monachium pisze jednak w jednym z tytułów o "końcu szarpaniny". Wymienia trzy możliwe obecnie scenariusze w kwestii granicy irlandzkiej. To umowa handlowa między Zjednoczonym Królestwem oraz UE, przedłużenie okresu przejściowego lub tzw. backstop. "W ostatnim przypadku całe Królestwo będzie połączone z UE jednym systemem celnym. Irlandia Północna nie będzie traktowana inaczej niż Wielkiej Brytanii" - przypomina.

"Frankfurter Allgemeine Zietung" zauważa, że "twardogłowi zwolennicy Brexitu są rozgniewani", gdyż Zjednoczone Królestwo "długoterminowo będzie powiązane z UE" m.in. minimalnymi standardami pracowniczymi, społecznymi i dotyczącymi środowiska. Dziennik z Hesji wskazuje zarazem, że na porozumienie pozytywnie zareagowała niemiecka gospodarka.

W osobnym komentarzu na łamach "FAZ" londyński korespondent gazety Marcus Theurer ocenia, że rozpoczęła się "końcówka Brexitu". "Wszystkie oczy zwrócone są teraz na polityków w Londynie" - podkreśla i ostrzega, że w przypadku weta wobec umowy może dojść do upadku rządu May.

Sceptyczny pozostaje publicysta dziennika "Tagesspiegel" Albrecht Meier. Jego zdaniem wciąż możliwy jest scenariusz wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia. W podobnym tonie pisze berliński "Die Welt", który w tytule wybija, że "prawdziwa brexitowa przeszkoda jest jeszcze przed Theresą May".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemiecki media o Brexicie: jest postęp, ale przed May wciąż daleka droga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.