Nigeria: 460 ofiar w ciągu czterech dni starć

Nigeria: 460 ofiar w ciągu czterech dni starć
Nigeria: 460 ofiar w ciągu czterech dni starć (fot. PAP / EPA / Hand out)
10 lat temu
PAP / demart

W mieście Jos w Nigerii i jego okolicach w starciach między muzułmanami a chrześcijanami zginęło do środy 464 osób - wynika z zestawienia danych przez przedstawiciela meczetu i organizacji praw człowieka.

Organizacja obrońców praw człowieka Human Rights Watch wcześniej w środę oceniła liczbę zabitych chrześcijan na 65. Oficjalne dane policyjne są znacząco niższe i mówią o 35 zabitych, 40 rannych i 168 aresztowanych od niedzieli. Wtorkowe, niespójne dane z Jos mówiły o 192 ofiarach starć.

Do starć doszło w niedzielę, kiedy muzułmańska młodzież podpaliła kościół. Według świadków napastnicy uzbrojeni w noże i broń domowej roboty zaatakowali przechodniów i starli się z siłami bezpieczeństwa. Według Reutera przyczyną był spór między wyznawcami obu religii o odbudowę domów zniszczonych w zamieszkach z 2008 roku.

Władze stanu Plateau, którego stolicą jest Jos, wezwały dodatkowe oddziały wojskowe do miasta. Wprowadzono godzinę policyjną. Od środy w Jos przebywa sześć jednostek wojskowych, skierowanych tam przez wiceprezydenta kraju Goodlucka Jonathana.

"Przybyło więcej żołnierzy i sytuacja jest teraz pod kontrolą. Ale nadal wielu bandziorów przebranych za policjantów i za żołnierzy wywołuje zamęt" - powiedział rzecznik władz stanu Plateau Gregory Yenlong.

O sytuacji został poinformowany nigeryjski prezydent Umaru Yar'Adua, który od blisko dwóch miesięcy przebywa w szpitalu w Arabii Saudyjskiej.

Nigeria ma niemal równą liczbę chrześcijan i muzułmanów, ale wiele osób nadal hołduje tradycyjnym wierzeniom animistycznym. Kraj zamieszkuje ponad 200 różnych grup etnicznych, które generalnie żyją obok siebie pokojowo. W wojnie domowej w Nigerii z lat 1967-70 zginął milion ludzi; od tego czasu dochodzi tam do wybuchów niepokojów na tle religijnym.

W Jos od 2001 roku wybuchają zamieszki. Miasto leży w tzw. żyznym środkowym pasie Nigerii, oddzielającym muzułmańską północ od głównie chrześcijańskiego południa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nigeria: 460 ofiar w ciągu czterech dni starć
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Nigeria: 460 ofiar w ciągu czterech dni starć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.