"NYT": Putin szuka kozła ofiarnego

"NYT": Putin szuka kozła ofiarnego
(fot. flickr.com/ by World Economic Forum)
PAP/ ad

Premier Rosji Władimir Putin sprawia wrażenie zdecydowanego, by wskrzesić taktykę z czasów ZSRR. Jego partia próbowała sfałszować wybory, a gdy ich wyniki spotkały się z ostrą krytyką, szef rządu stwierdził, że to USA wywołują protesty - pisze w piątek "NYT".

Według "New York Timesa", Putin mógłby przyjąć do wiadomości niezadowolenie wyborców i spróbować się do niego odnieść, "tak jak robią to demokratyczni przywódcy". "Ale zamiast tego w czwartek oskarżył sekretarz stanu USA Hillary Clinton o zachęcanie do protestów", powiedział, że Rosja musi bronić się przed ingerencją zagranicznych rządów i zasugerował akcje odwetowe wymierzone w demonstrantów - pisze dziennik.

DEON.PL POLECA
"Te oskarżenia są dziwaczne" - ocenia w artykule redakcyjnym "NYT". "Niedorzecznym" nazywa stwierdzenie Putina, że sygnałem do wyjścia na ulice było wyrażenie przez Clinton "poważnego zaniepokojenia" wynikami wyborów. Sami protestujący wyjaśniali, iż powodem demonstracji były fałszerstwa oraz zmęczenie status quo i Putinem - dodaje gazeta.

"To prawda, że niezależne stowarzyszenie Gołos, (które rejestruje naruszenia prawa wyborczego - PAP) otrzymuje fundusze z USA. Jednak jako członek Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Rosja zgodziła się na wzmocnienie procesu wyborczego przez zagranicznych i krajowych obserwatorów" - pisze "NYT". "ZSRR też podpisało wiele porozumień dotyczących praw człowieka, które ignorowało" - dodaje gazeta.

DEON.PL POLECA

Dziennik chwali Clinton i Biały Dom za ponowne skrytykowanie głosowania w czwartek. "Będą musieli nadal mówić to otwarcie. Przeciwnicy rządu planują na sobotę następną demonstrację" - podsumowuje "NYT".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"NYT": Putin szuka kozła ofiarnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.