"NYT" wspomina Roberta Macauley'a

"NYT" wspomina Roberta Macauley'a
Po dostarczeniu pomocy do Polski Macauley, który od lat 70. pomagał sierotom z Wietnamu, założył organizację charytatywną AmeriCares, w której działał do śmierci.
PAP / wm

Zmarł przedsiębiorca i działacz społeczny Robert Macauley, który w marcu 1982 r. na prośbę papieża Jana Pawła II zorganizował dostarczenie do Polski wartego 1,5 mln dolarów zaopatrzenia medycznego. Jego osobę w czwartek wspomina dziennik "New York Times".

Macauley zmarł w niedzielę na Florydzie w wieku 87 lat na rozedmę płuc.

Po dostarczeniu pomocy do Polski Macauley, który od lat 70. pomagał sierotom z Wietnamu, założył organizację charytatywną AmeriCares. Działał w niej do śmierci. AmeriCares wysyłała pomoc w 1981 r. do objętej głodem Etiopii, do zaatakowanego w 1990 r. przez Irak Kuweju oraz do dotkniętej katastrofalnym tsunami z 2004 r. Sri Lanki. Od 1997 r. AmeriCares wysyłała także żywność, leki i zaopatrzenie medyczne do Korei Północnej.

W USA stowarzyszenie pomagało ubogim mieszkańcom odbudowywać domy na Południu, a także tworzyło kliniki dla Amerykanów, którzy nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego. Już kilka godzin po atakach z 11 września ta znana z szybkiego działania organizacja dostarczyła na Manhattan niezbędną pomoc.

"Wierzył, że działając szybko masz większy wpływ na sytuację i możesz ocalić więcej ludzi, niż jeśli działasz wolno" - powiedział obecny szef AmeriCares Curtis R. Welling.

"New York Times" ocenia, że łącznie Macauley, który oprócz AmeriCares udzielał się także w kilku innych organizacjach charytatywnych, zorganizował pomoc o łącznej wartości ok. 10 mld dolarów. Trafiła ona do ponad 140 krajów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"NYT" wspomina Roberta Macauley'a
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.