Obama ogłosił stan wyjątkowy w Karolinie Płn.

Obama ogłosił stan wyjątkowy w Karolinie Płn.
(fot. shutterstock.com)
PAP/ ed

Prezydent USA Barack Obama ogłosił w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego stan wyjątkowy w stanie Karolina Północna ze względu na zniszczenia, do których doprowadził tam huragan Matthew.

Oprócz Karoliny Północnej, stan wyjątkowy ogłoszono wcześniej m.in. na Florydzie, w Georgii oraz w Karolinie Południowej. Dzięki tej decyzji władze tych stanów będą mogły korzystać ze środków federalnych na walkę z żywiołem.

Jak ostrzegły władze Karoliny Północnej, walka w tym właśnie stanie może jeszcze trwać przez wiele dni ze względu na wysoki poziom wód w rzekach i w związku z tym duże zagrożenie powodziowe.

Gubernator stanu Karolina Północna Pat McCrory podkreślił, że to jeszcze nie koniec huraganu. "Będzie to długa i trudna przeprawa" - dodał.

W Stanach Zjednoczonych huragan Matthew spowodował śmierć co najmniej 23 osób, z czego 11 zginęło w samej Karolinie Północnej.

Matthew to najpotężniejszy huragan w regionie od 2007 roku, gdy na wybrzeżu szalał Felix. Szczególnie dramatyczna sytuacja występuje na Haiti, gdzie w wyniku żywiołu śmierć poniosło już ok. 1000 osób. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun powiedział w poniedziałek, że niektóre miasta zostały tam dosłownie "zmiecione z powierzchni ziemi".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obama ogłosił stan wyjątkowy w Karolinie Płn.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.