Obama ogłosił stan wyjątkowy; więcej ofiar huraganu

Obama ogłosił stan wyjątkowy; więcej ofiar huraganu
(fot. PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS / POOL)
5 lat temu
PAP/ ed

Prezydent Barack Obama ogłosił w nocy z czwartku na piątek stan wyjątkowy w stanie Georgia z powodu zbliżającego się do południowo-wschodnich wybrzeży USA huraganu Matthew. Na Karaibach, według najnowszego bilansu, żywioł zabił ponad 340 osób.

Wcześniej w czwartek Obama ogłosił stan wyjątkowy na Florydzie i w Karolinie Południowej. Dzięki tej dezyzji władze tych trzech stanów będą mogły korzystać ze środków federalnych na walkę z żywiołem.

Matthew, którego podmuchy sięgają obecnie 235 km na godzinę, jest zakwalifikowany jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

Władze wezwały w czwartek 2 mln mieszkańców Florydy, Georgii i Karoliny Południowej do ewakuacji w bezpieczne miejsca. "To wasza ostatnia szansa! Uciekajcie w bezpieczne miejsca, jak najdalej od plaż, gdyż tam wichura was zabije" - apelował do mieszkańców nadmorskich rejonów Florydy gubernator Scott.

Zagrożenie niszczycielskimi powodziami

Żywioł ma dotrzeć na Florydę w piątek nad ranem. Oczekuje się, że poziom wody może wzrosnąć o 2,7 m, co według meteorologów grozi niszczycielskimi powodziami w najbliższych dniach u wybrzeży Florydy i Georgii.

W zagrożonych stanach rozdawane są worki z piaskiem, otwarto bramki na autostradach, uruchomiono tymczasowe schroniska dla ludności. Drogi są zatłoczone, na stacjach benzynowych brakuje paliwa, a w supermarketach konserw i butelkowanej wody.

Zamknięte lotniska i szkoły, odwołane loty

W regionie zamknięte są szkoły i lotniska, a niektóre szpitale ewakuowano. Odwołano setki lotów.

Matthew to najpotężniejszy huragan w regionie od 2007 roku, gdy na wybrzeżu szalał Felix. We wtorek żywioł dotarł na Haiti, a następnie na wschodnią Kubę. Według najnowszych informacji na Haiti żywioł zabił co najmniej 339 osób. Cztery osoby zginęły na Dominikanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obama ogłosił stan wyjątkowy; więcej ofiar huraganu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.