Obama: Porozumienie jest możliwe

Obama: Porozumienie jest możliwe
(fot. EPA/Martin H. Simon)
PAP / drr

Prezydent USA Barack Obama podjął w sobotę próbę wniesienia nuty optymizmu w negocjacje między Republikanami i Demokratami ws. pułapu długu publicznego, oceniając, że stanowiska obu stron "nie są tak odległe".

Senat odrzucił w piątek republikański plan podniesienia limitu zadłużenia USA i redukcji deficytu. Tymczasem już tylko trzy dni pozostały do wtorku 2 sierpnia, kiedy to - według informacji rządu - skończą się rezerwy budżetowe na spłaty jego bieżących należności.

Obama powiedział w cotygodniowym wystąpieniu w radiu i w internecie, że stanowiska obu partii "nie są tak odległe".

Podkreślił przy tym konieczność osiągnięcia porozumienia "popieranego przez dwie partie, które zostały skierowane (do Kongresu), by reprezentować naród amerykański, a nie tylko frakcję którejś partii".

Administracja ostrzega, że brak porozumienia przed wtorkiem w sprawie przedłużenia rządowych uprawnień do dalszego zaciągania pożyczek sprawi, iż nie wywiąże się ona z niektórych swoich zobowiązań, np. wypłat części emerytur.

Zdominowany przez Demokratów Senat przygotował własny plan podniesienia limitu zadłużenia i redukcji deficytu. Jednak jego ewentualne uchwalenie będzie miało również znaczenie jedynie symboliczne - Republikanie zapowiedzieli już, że nie zatwierdzą go w Izbie Reprezentantów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obama: Porozumienie jest możliwe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.