Obserwatorium w Syrii: siły rządowe kontrolują 90 proc. Wschodniej Guty

Obserwatorium w Syrii: siły rządowe kontrolują 90 proc. Wschodniej Guty
(fot. PAP/EPA/YOUSSEF BADAWI)
PAP / mp

Po wycofaniu się ugrupowania Ahrar asz-Szam ze Wschodniej Guty, syryjskie siły rządowe kontrolują już 90 proc. tej rebelianckiej enklawy w pobliżu Damaszku - poinformowało w piątek wieczorem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Według Obserwatorium w piątek wieczorem ostatni bojownicy z ugrupowania Ahrar asz-Szam opuścili miasto Harasta we Wschodniej Gucie.
Syryjskie źródła wojskowe poinformowały, że od piątku rana z miasta wyjechało autobusami ponad tysiąc bojowników wraz z rodzinami. Kolumna autobusów udała się do północno-zachodniej Syrii, kontrolowanej jeszcze przez rebeliantów. Syryjska telewizja państwowa ogłosiła w piątek, że "Harasta jest znowu wolna od terrorystów". Miasto było pod kontrolą rebeliantów od 2012 roku.
Od ponad miesiąca trwa zmasowana ofensywa syryjskich wojsk rządowych, wspieranych przez rosyjskie lotnictwo, na Wschodnią Gutę, podczas której zginęło ponad 1,6 tys. cywilów.
Decyzja ugrupowania rebelianckiego Ahrar asz-Szam o przyjęciu warunków syryjskiej armii i opuszczeniu Harasty jest oceniana jako największe zwycięstwo syryjskich sił rządowych nad rebeliantami od bitwy o Aleppo w 2016 roku - wskazuje agencja Reutera.
Na zawieszenie broni i wycofanie swych oddziałów z enklawy zgodziło się także inne rebelianckie ugrupowanie, Failak al-Rahman. Pod kontrolą rebeliantów znajduje się jeszcze niewielki obszar w północnej części Wschodniej Guty.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obserwatorium w Syrii: siły rządowe kontrolują 90 proc. Wschodniej Guty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.