Obserwatorzy ONZ opuszczają Syrię
Stu pięćdziesięciu obserwatorów ONZ opuściło Syrię we wtorek wieczorem i w środę i już tam nie powróci - poinformowało agencję AFP dwóch obserwatorów obecnych w Damaszku. Do tej pory w Syrii przebywało 300 obserwatorów ONZ.
- Wyjazd obserwatorów jest następstwem decyzji o zredukowaniu o połowę liczebności misji - poinformował jeden z obserwatorów, nie precyzując, kiedy decyzja o zmniejszeniu misji została podjęta.
Trzystu nieuzbrojonych obserwatorów wojskowych, którym towarzyszyło około stu ekspertów cywilnych, przybyło do Syrii w kwietniu w celu nadzorowania rozejmu między siłami reżimowymi a rebeliantami, który faktycznie nigdy nie był przestrzegany.
Zawieszenie broni było częścią sześciopunktowego planu, wynegocjowanego przez specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana w celu zakończenia trwającego od 16 miesięcy krwawego konfliktu.
20 lipca Rada Bezpieczeństwa ONZ przedłużyła o 30 dni misję międzynarodowych obserwatorów w Syrii. Decyzję podjęło jednomyślnie 15 państw członkowskich na spotkaniu w Nowym Jorku. RB zastrzegła, że ponowne przedłużenie mandatu będzie możliwe tylko wtedy, gdy nie dojdzie do kolejnych przypadków użycia broni ciężkiej.
W ostatnich dniach konflikt w Syrii przybrał na sile. Wojska reżimowe ostrzeliwały w środę opanowane przez powstańców północne przedmieście Damaszku oraz Aleppo (Halab) na północnym zachodzie Syrii.
Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie od wybuchu w połowie marca 2011 roku powstania przeciwko Asadowi zginęło 19 tysięcy ludzi, głównie cywilów.
Turcja zamyka wszystkie przejścia graniczne z Syrią
W związku z pogarszającą się sytuacją w Syrii wszystkie przejścia graniczne między Turcją a tym krajem zostaną w środę zamknięte - powiedział minister ds. ceł i handlu Hayati Yazici w telewizji NTV. Według UNHCR przez granicę będą wpuszczani uchodźcy z Syrii.
Jak sprecyzował w rozmowie z agencją Reutera anonimowy przedstawiciel tureckich władz, decyzja oznacza, że zostaną zamknięte trzy przejścia graniczne w Cilvegozu, Oncupinar i Karkamis, które były jeszcze otwarte.
Według państwowej telewizji TRT, która powołuje się na ministra Yaziciego, 13 przejść na liczącej około 900 km granicy turecko-syryjskiej zostanie zamkniętych tylko dla samochodów ciężarowych.
Jak sprecyzował minister, ciężarówki jeżdżące do i z Syrii nie będą mogły przekroczyć granicy, chyba że celem ich podróży jest kraj trzeci.
Zamknięcie granicy następuje "ze względów bezpieczeństwa" po tym jak syryjscy powstańcy, którzy od 16 miesięcy walczą z reżimem prezydenta Baszara el-Asada, przejęli kontrolę nad kilkoma przejściami na granicy turecko-syryjskiej - pisze Reuters.
- Podjęliśmy takie działania w interesie naszych obywateli ze względów bezpieczeństwa. Ponowne otwarcie będzie zależało od rozwoju sytuacji na miejscu w Syrii - powiedział anonimowo przedstawiciel tureckich władz, na którego powołuje się agencja AFP.
Turcja zamknie granice z Syrią dla ruchu w celach handlowych, lecz pozostanie otwarta dla uchodźców - poinformowała rzeczniczka Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). - Zostaliśmy zapewnieni, że (granica dla uchodźców) pozostaje otwarta. Granica jest zamknięta dla wszelkiego ruchu handlowego w obie strony; tak usłyszeliśmy od tureckiego rządu - sprecyzowała Sybella Wilkes.
W ostatnich dniach konflikt w Syrii przybrał na sile. Wojska reżimowe ostrzeliwały w środę opanowane przez powstańców północne przedmieście Damaszku oraz Aleppo (Halab) na północnym zachodzie Syrii.
Tureckie władze informują, że od wybuchu syryjskiej rebelii schronienie w Turcji znalazło w sumie ponad 43 tys. osób. Przebywają oni w specjalnie założonych obozach dla uchodźców nieopodal granicy turecko-syryjskiej. Schronienie w Turcji znalazło również ponad 20 syryjskich generałów, którzy zdezerterowali z armii Asada.
Skomentuj artykuł