Ochronić państwa muzułmańskie przed terroryzmem

(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

Prezydent Iranu Hasan Rowhani wezwał w niedzielę do obrony państw muzułmańskich przed terroryzmem i Izraelem. Przemawiając podczas uroczystej parady z okazji dnia wojska zwrócił uwagę na pozytywną rolę jaką Teheran odgrywa w Syrii i Iraku.

"Jeżeli jutro wasze stolice zostaną zagrożone przez terroryzm czy syjonizm, wiedzcie, że siłą, która może wam pomóc jest Islamska Republika Iranu" - mówił Rowhani. Zaznaczył jednocześnie, że Teheran udzieliłby pomocy państwu muzułmańskiemu tylko, gdy zostałby o to poproszony.

Podkreślił, że Iran odgrywa pozytywną rolę w Syrii i Iraku, gdzie pomaga lokalnym rządom w walce z dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS).

"Potęga naszych sił zbrojnych nie jest wymierzona w naszych południowych, północnych, wschodnich czy zachodnich sąsiadów" - dodał. Agencja Associated Press zwraca uwagę, że irański prezydent odnosił się do niektórych państw Zatoki Perskiej, które oskarżają szyickie państwo o próbę dominacji w regionie. Arabia Saudyjska i Iran od dłuższego czasu rywalizują o wpływy na Bliskim Wschodzie, czego przykładem jest chociażby konflikt w Syrii i Jemenie.

Podczas uroczystej parady z okazji święta wojska zaprezentowano m.in. rosyjski system obrony przeciwlotniczej S-300, a także czołgi i inną broń.

W poniedziałek rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Hosejn Dżaber Ansari informował o dostarczeniu do kraju pierwszej partii rakiet S-300.

Rządy Rosji i Iranu zawarły kontrakt na dostawę systemów obrony powietrznej S-300 jeszcze w 2007 roku. Na mocy tego porozumienia Moskwa miała dostarczyć Teheranowi co najmniej pięć takich systemów. Realizacja została zawieszona w związku z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2010 roku, wprowadzającą sankcje przeciwko Iranowi, w tym zakaz dostarczania mu nowoczesnego uzbrojenia. W odpowiedzi Iran złożył wniosek o międzynarodowy arbitraż przeciwko Rosji.

Obawy w związku z posiadaniem przez Iran systemu S-300 wyraziły Stany Zjednoczone i Izrael. Według władz tych państw broń ta może wpłynąć na zmianę dotychczasowego układu sił w regionie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ochronić państwa muzułmańskie przed terroryzmem
Komentarze (8)
MR
Maciej Roszkowski
17 kwietnia 2016, 22:05
Czy p. ~abraham jest  klonem p. Abrahama, czy to następny ruski agent? Panowie zabłądziliście. Wracajcie na Onet i gazeta [pl.
abraham akeda
18 kwietnia 2016, 09:13
Akurat Onet i Wyborcza to narzędzia kształtowania opini publicznej lobby żydowskiego i niemieckiego. A poza tym jak się nie ma wiedzy to chociaż trochę kultury by się przydało.
MR
Maciej Roszkowski
18 kwietnia 2016, 15:52
Proszę przeczytać  tekst p. ąbrahama. Wiedza powala z nóg.
abraham akeda
18 kwietnia 2016, 17:46
Pańska ignorancja jest zerowa diagnostycznie i bezużyteczna jako kryterium oceny tekstu p. ąbrahama. Mówiąc prościej - to że pan czegoś nie rozumie nie decyduje o niczym drogi panie. BTW Tekst poniżej jest precyzyjną diagnozą analityczną zjawiska Jeśli pan czuje się na siłach polemizować to proszę bardzo, oponuję natomiast kategorycznie na używanie przez pana niezdefinowanych negatywnych stereotypów propagandowych typu "ruski agent".
MR
Maciej Roszkowski
19 kwietnia 2016, 13:57
Ignorancja jest zerowa diagnostycznie? Ignorancja jako kryterium oceny? Oponuję na używanie? Po jakiemu to?
abraham akeda
19 kwietnia 2016, 20:41
Czy jest pan osobą upośledzoną umysłowo, debilem w sensie medycznym, że dopytuje pan jak debil o znaczenie słów???
MR
Maciej Roszkowski
20 kwietnia 2016, 21:44
Uczitsia, uczitsia polskogo jazyka.
A
abraham
17 kwietnia 2016, 12:17
Państwo Islamskie [ISIS] - organizacja wojskowo-polityczna utworzona przez amerykańskie służby specjalne na gruzach reżymu irackiego do walki z reżymem syryjskim. Na płaszczyźnie ideologicznej Państwo Islamskie pełni funkcję prowokatora mającego na celu zupełną kompromitację idei kalifatu czyli zjednoczenia wszystkich państw muzułmańskich w jednolity blok religijno-polityczny. Na płaszczyźnie strategicznej zagrożenie ze strony ISIS jest używane jako pretekst do dalszego prowadzenia wojny z terroryzmem co na płaszczyźnie taktyczno-operacyjnej przekłada się na zwiększanie wydatków na zbrojenia, prowadzenie operacji militarnych i ograniczanie wolności jednostki w imię bezpieczeństwa i w celu obrony przed stworzonym specjalnie do tego celu zagrożeniem.