Odnaleziono szkicownik z rysunkami van Gogha

Odnaleziono szkicownik z rysunkami van Gogha
(fot. ingehogenbijl / shutterstock.com)
PAP / ml

Odnaleziono nieznany zeszyt z rysunkami Vincenta van Gogha; zostaną one opublikowane jesienią, w kilku krajach jednocześnie, jako książka pt. "Vincent van Gogh, Mgła Arles - notes odnaleziony" - podało w czwartek francuskie wydawnictwo Editions du Seuil.

- W tej chwili nikt nie zna tego zeszytu oprócz właścicieli, mnie i wydawcy - powiedział odpowiedzialny za publikację tego dzieła Bernard Comment; nie poinformował jednak, skąd pochodzi zeszyt ani jaka jest jego cena.
Wydawnictwo Editions du Seuil, które opublikuje książkę jednocześnie we Francji, USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Japonii, podało w komunikacie, że żadna dodatkowa informacja dotycząca szkicownika Van Gogha "nie będzie ujawniona aż do światowej konferencji prasowej, która odbędzie się w Paryżu w połowie listopada 2016 roku".
Comment ujawnia w rozmowie z AFP, że wiedział o istnieniu szkicownika od ponad roku. - Zeszyt zawiera znaczącą liczbę rysunków, ponad tuzin - dodaje, zapewniając, że autentyczność szkiców została potwierdzona przez ekspertów.
W czwartek Muzeum Van Gogha w Amsterdamie oraz Muzeum d'Orsay w Paryżu nie odpowiedziały na prośby AFP o komentarz.
W 2014 roku jeden z ostatnich obrazów namalowanych przez Vincenta van Gogha sprzedano na aukcji w Nowym Jorku za kwotę 61,8 mln dolarów.
Była to namalowana w 1890 roku martwa natura "Spokojne życie, Waza ze stokrotkami i makami". Bukiet został namalowany we Francji w domu lekarza Paula Gacheta, który w ostatnich miesiącach życia van Gogha opiekował się artystą.
Do tej pory najdroższym obrazem van Gogha, jaki sprzedano na aukcji, był "Portret doktora Gacheta". W 1990 roku wylicytowano go w na aukcji w Christie's za kwotę 82,5 mln dolarów.
Van Gogh zmarł w 1890 roku w wyniku postrzału; prawdopodobnie było to samobójstwo. 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Odnaleziono szkicownik z rysunkami van Gogha
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.