Ograniczenie wolności dla byłego ministra

Kijów (fot. Elena Penkova / Foter / CC BY-NC-SA)
PAP / kn

Sąd w Kijowie postanowił w sobotę o ograniczeniu na dwa miesiące wolności Serhija Boczkowskiego, byłego szefa ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w randze ministra. Podejrzany o korupcję Boczkowski może jednak wyjść za kaucją.

Sąd w stolicy Ukrainy ustalił, że Boczkowski będzie musiał wpłacić prawie 1,2 mln hrywien kaucji. Wysokość tej kwoty tłumaczono powagą zarzutów stawianych byłemu ministrowi. Uznano też, że w przypadku zapłacenia tej sumy były szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych nie będzie mógł opuszczać miejsca zamieszkania, a także pozbawiony zostanie dokumentów umożliwiających mu wyjazd poza granice kraju.
Oskarżany o korupcję ma pięć dni na odwołanie się od decyzji sądu. W rozmowie z agencją Interfax-Ukraina jego obrońca Igor Fedorenko zapowiedział apelację. Podkreślił, że nie ma dowodów na winę Boczkowskiego. Uznał także, że kwota kaucji jest zbyt wysoka i nieadekwatna do sytuacji. Przedstawiciel Boczkowskiego zaznaczył, że jego klient nie dysponuje obecnie taką kwotą, jednak postara się zebrać pieniądze.
Fedorenko dodał, że śledczy planują także postawić Boczkowskiemu cztery nowe zarzuty.
Dzień wcześniej sąd nie wyraził zgody na aresztowanie Boczkowskiego, tłumacząc, że śledczy nie zebrali wystarczających dowodów potwierdzających podejrzenie dokonania przestępstwa.
W środę Boczkowski i jego zastępca Wasyl Stojecki zostali zatrzymani na posiedzeniu rządu, w obecności kamer telewizyjnych. Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow wyjaśniał wówczas, że są oni podejrzani o korupcję przy zakupie paliw dla resortu ds. sytuacji nadzwyczajnych; mieli je nabywać po znacznie zawyżonych cenach.
Minister Awakow przedstawił schemat, z pomocą którego najwyżsi urzędnicy służby ds. sytuacji nadzwyczajnych mieli czerpać korzyści z zakupu paliw dla tego resortu. "W ramach prostego systemu zakupy dokonywane były przez firmę prywatną. Dzieliła się ona zyskami z firmą zarejestrowaną w raju podatkowym na wyspie Jersey. Stamtąd pieniądze płynęły do innej firmy, należącej do Stojeckiego i Boczkowskiego, po czym były umieszczane na kontach w bankach na Cyprze. Oto oryginały kart przypisanych do tych kont" - oświadczył Awakow, prezentując karty.
"Ustalono, że przedsiębiorstwa, które proponowały niższe ceny paliw, nie były dopuszczane do przetargów. Po zbadaniu materiałów tej sprawy ustalono też, że po przelaniu przez Państwową Służbę ds. Sytuacji Nadzwyczajnych środków (za nabyte paliwa) na konta przedsiębiorstw 'Łukoil' i 'Alians', przelewały one pieniądze pomniejszone o 15-20 proc. na konta zagranicznych firm. Te z kolei przekazywały część skradzionych środków na konta osobiste Boczkowskiego i jego zastępcy" - powiedział Awakow.
Premier Arsenij Jaceniuk poinformował wówczas, że w związku ze skandalem ma zamiar zwrócić się z prośbą o pomoc do partnerów zagranicznych.
"Zwrócę się do naszych amerykańskich i europejskich partnerów, by pomogli nam prześledzić wszystkie transakcje finansowe dokonywane przez firmy, które formalnie zarejestrowane są w USA, a faktycznie na Cyprze, by ujawnić cały ten przestępczy schemat i ukarać jego uczestników" - powiedział szef rządu.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ograniczenie wolności dla byłego ministra
Komentarze (1)
A
a-psik
28 marca 2015, 18:33
A kiedy w Polsce?