ONZ: 30 mln ludzi uzależnionych od narkotyków

ONZ: 30 mln ludzi uzależnionych od narkotyków
(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) w opublikowanym w czwartek raporcie podało, że na świecie niemal 30 mln ludzi, czyli 0,6 proc. dorosłych, cierpi na zaburzenia powodowane przez narkotyki lub jest już od nich uzależnionych.

Najbardziej szkodliwe są opioidy. To ich stosowanie przynosi najwięcej - 70 proc. - negatywnych skutków dla zdrowia. Jednocześnie na zaburzenia związane z zażywaniem narkotyków cierpi dwukrotnie więcej mężczyzn niż kobiet.

Raport oenzetowskiej agencji z siedzibą w Wiedniu opiera się na danych za rok 2015.

Według raportu 5 proc. ludzi na świecie co najmniej raz w roku nadużyło narkotyków, a coroczna liczba zgonów z powodu narkotyków rośnie, przy czym jedna czwarta z nich (czyli ponad 52 tys.) miała miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Z danych zebranych przez UNODC wynika, że na świecie niemal 12 mln ludzi stosuje narkotyki dożylnie; z tego 1,6 mln jest zarażonych wirusem HIV, 6,1 mln ma żółtaczkę typu C, a 1,3 mln cierpi z powodu obu.

DEON.PL POLECA

Przedstawiając w Wiedniu raport, dyrektor wykonawczy UNODC Jurij Fiedotow powiedział, że trzeba zrobić znacznie więcej w celu umożliwienia ludziom, również w więzieniach, prewencji i leczenia.

Według raportu ponad 100 krajów zgłosiło od 2009 do końca 2015 roku pojawienie się na rynku 739 nowych substancji psychoaktywnych, których stosowanie zmienia funkcjonowanie mózgu i przynosi zmiany percepcji i nastroju. Rynek nowych substancji psychoaktywnych (NPS) jest nadal względnie mały. Użytkownicy takich środków nie zdają sobie sprawy z dozowania i działania części substancji zmieniających świadomość w składzie niektórych NPS.

Zażywanie kokainy wzrosło w Europie od 2011 do końca 2015 roku o co najmniej 30 proc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

ONZ: 30 mln ludzi uzależnionych od narkotyków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.