Państwo Islamskie rekrutuje bojowników w RPA

Państwo Islamskie rekrutuje bojowników w RPA
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

RPA znalazła się obecnie na celu Państwa Islamskiego (IS) jako idealny rezerwuar nowych ochotników - twierdzi ambasador Iraku w RPA Hiszam Alawi w wywiadzie dla agencji EFE.

- Afryka Południowa ma solidny system bankowy, wielką społeczność muzułmańską, ludzie są politycznie rozbudzeni i religijnie zaangażowani, a ponadto mają dobrą opinię za granicą i nie budzące podejrzeń paszporty - mówi Alawi.

- Niektóre informacje mówią o setce obywateli RPA w szeregach IS, ale liczba osób pozostających w RPA w kontakcie z dżihadystami jest znacznie większa - dodaje iracki ambasador.

W lipcu ub. roku Alawi po raz pierwszy informował swój kraj o dwóch ochotnikach z RPA, którzy zginęli w Iraku walcząc w szeregach dżihadystów.

Inny ekspert, profesor Husein Solomon, badacz ruchów fundamentalistycznych z Uniwersytetu Free State w Johannesburgu przypomina, że Hamas i Al-Kaida od wielu lat działają w Afryce Południowej, a Hezbollach miał tu swe obozy szkoleniowe. Największe jego obawy budzi możliwość zakładania przez IS w RPA "uśpionych komórek" gotowych do działania na rozkaz z zewnątrz.

Jednak mimo iż w RPA jest wiele potencjalnych celów ataków takich jak luksusowe domy towarowe, przedsiębiorstwa reprezentujące interesu kapitału amerykańskiego, największa kolonia żydowska w Afryce, a również wbrew temu, że miejscowe siły bezpieczeństwa wewnętrznego są skorumpowane a granice "przemakalne", RPA nie było dotąd celem żadnego ataku IS.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Państwo Islamskie rekrutuje bojowników w RPA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.