Paryskie rozmowy ws. Ukrainy bez przełomu
Zakończone w nocy z czwartku na piątek rozmowy w Paryżu ministrów spraw zagranicznych tzw. "normandzkiej czwórki" w sprawie uregulowania sytuacji na Ukrainie nie przyniosły - w ocenie szefów dyplomacji Niemiec i Ukrainy - przełomu.
W rozmowach uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji, które wchodzą w skład tzw. "normandzkiej czwórki".
Według ministra spraw zagranicznych Francji Jeana-Marca Ayraulta, uzgodniono konieczność przeprowadzenia wyborów na wschodzie Ukrainy przed końcem czerwca br. "Podkreśliliśmy wagę przyjęcia prawa wyborczego, które umożliwiłoby przeprowadzenie wyborów lokalnych przed końcem pierwszego półrocza 2016"- powiedział Ayrault.
Dodał, że szefowie dyplomacji "normandzkiej czwórki" zaapelowali aby do 30 kwietnia utworzyć, we współpracy z OBWE, mechanizm uzgodnionego w porozumieniach mińskich skutecznego zapobiegania przypadkom naruszania rozejmu w Donbasie oraz zapewnić obserwatorom OBWE dostęp do rejonów konfliktu.
Jednak szef dyplomacji Niemiec Frank-Walter Steinmeier ocenił, że podczas spotkania "nie osiągnięto postępu w kwestii procesu politycznego", który umożliwiłby uregulowanie konfliktu na wschodzie Ukrainy. "Nie jestem zadowolony ze sposobu prowadzenia rozmów przez Kijów i Moskwę" - powiedział niemiecki minister. Pytany o szanse przeprowadzenia wyborów lokalnych na wschodzie Ukrainy, Steinmeier odparł, że "zależą one od konstruktywnej współpracy Kijowa i Moskwy". "To będzie trudne" - dodał nie kryjąc swego pesymizmu.
Ayrault i Steinmeier wezwali do "zwolnienia i wymiany do 30 kwietnia br. wszystkich nielegalnie przetrzymywanych jeńców".
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin podkreślił, że przed zorganizowaniem wyborów należałoby "zapewnić bezpieczeństwo w terenie" oraz ścisłe przestrzeganie porozumienia o przerwaniu ognia. W ocenie Klimkina spotkanie paryskie nie przyniosło przełomu w tych sprawach.
Natomiast szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow odpowiedzialnością za brak porozumienia obarczył Ukrainę. Według Ławrowa Moskwa była gotowa poprzeć propozycję Paryża i Berlina w sprawie przeprowadzenia wyborów w Donbasie "do końca czerwca - lipca", ale "strona ukraińska poprosiła aby nie forsować tej sprawy". "W rezultacie konsensusu nie osiągnięto" - powiedział Ławrow.
Konsultacje między "normandzką czwórką" mają być kontynuowane.
Skomentuj artykuł