Paryż: Wysiłki na rzecz klimatu muszą być zwiększone
(fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)
PAP/mc
Wysiłki klimatyczne wszystkich stron mają być zwiększane z upływem czasu - wynika z projektu globalnej umowy, która ma być zawarta w sobotę w Paryżu. Kraje co 5 lat mają zgłaszać swoje wkłady w realizację umowy. Mają one odzwierciedlać "najwyższy możliwy poziom ambicji".
W projekcie wskazano, że w ramach krajowych wkładów na rzecz realizacji umowy, wszystkie strony mają "podjąć i zakomunikować ambitne wysiłki".
"Wysiłki wszystkich stron będą reprezentować postęp z upływem czasu, uznając potrzebę wspierania rozwijających się krajów w skutecznym wdrażaniu umowy" - czytamy.
Dodano, że sukcesywne krajowe wkłady będą stanowić postęp wobec poprzednich wkładów i odzwierciedlą "najwyższy możliwy poziom ambicji", biorąc pod uwagę "wspólną, ale zróżnicowaną odpowiedzialność i odpowiednie możliwości" w świetle krajowych uwarunkowań.
Uznano, że to kraje rozwinięte powinny przodować w wyznaczaniu sobie ogólnokrajowych celów redukcji emisji. Strony mają komunikować swoje narodowe wkłady co 5 lat.
Co 5 lat mają się też odbywać globalne podsumowania wysiłków, pierwsze ma się odbyć w 2023 roku.
Powstrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza - to cel umowy wg najnowszego projektu. By to osiągnąć, kraje miałyby dążyć do zrównoważenia emisji gazów cieplarnianych z ich usuwaniem w drugiej połowie wieku.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł