"Patrioty w Polsce nie stanowią problemu"

"Patrioty w Polsce nie stanowią problemu"
(fot. army.mil)
PAP / zylka

Rozmieszczenie amerykańskich rakiet Patriot w Polsce nie stanowi problemu z punktu widzenia stosunków NATO-Rosja, ani z punktu widzenia samej Rosji – powiedziała w środę ekspert Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS) Oksana Antonenko.

– Najbardziej sporna kwestia antyrakietowego systemu obronnego (stacjonarnej tarczy, której elementy miały być rozmieszczone w Polsce i Czechach), przynajmniej na jakiś czas została usunięta przez administrację Baracka Obamy z listy spraw, powodujących zadrażnienia w stosunkach USA-Rosja i NATO-Rosja – wskazała.

Ekspertka przypomina, że w czerwcu 2008 roku prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wystąpił z inicjatywą tzw. nowej struktury europejskiego bezpieczeństwa, której sednem jest utworzenie jednolitej, niepodzielnej przestrzeni euroatlantyckiej w dziedzinie bezpieczeństwa wojskowo-politycznego.

DEON.PL POLECA

W jej ocenie "tylko niektóre państwa europejskie uznały ją za realistyczny punkt wyjścia do negocjacji, ale negocjacje na temat inicjatywy Miedwiediewa będą się toczyć na forum OBWE i Rady Rosja-NATO".

Ważne implikacje dla współpracy NATO-Rosja będzie miała – zdaniem Antonenko – koncepcja i przebieg rozpoczętej we wrześniu ubiegłego roku reformy rosyjskich sił zbrojnych.

– Rosja, przynajmniej w teorii, tworzy warunki, w których jej armia może być zdolna do współdziałania z siłami NATO, jeśli zostanie podjęta polityczna decyzja przeprowadzenia tego rodzaju operacji – zaznaczyła.

Rosja coraz wyraźniej szuka sposobów na stanie się partnerem Zachodu, a nie adwersarzem. W tym sensie, takie podejście stwarza okazję do przemyślenia na nowo stosunków, które NATO może nawiązać i rozwijać z Rosją – dodała.

Dyrektor generalny IISS John Chipman zwrócił uwagę, że rozszerzenie NATO zeszło niżej na liście priorytetów, a pilniejszym celem stało się wypracowanie praktycznych sposobów współpracy z Rosją. – Rosji nie zależy na niepowodzeniu misji ISAF w Afganistanie i rozumie ryzyko destabilizacji w Azji Środkowej – powiedział.

Chipman sądzi, że w kontekście afgańskiej współpracy NATO-Rosja uzasadniona jest zmiana dotychczasowego sposobu współdziałania za pośrednictwem Rady Rosja-NATO, zreformowanie tej struktury, albo zastąpienie jej przez inną, lepiej odpowiadającą potrzebom.

Zauważył, że do tej kwestii będzie musiała się ustosunkować nowa strategiczna koncepcja NATO. – Wprawdzie nie zanosi się na uzgodnienie nowego traktatu bezpieczeństwa europejskiego, ale znalezienie nowych form praktycznej współpracy z Rosją jest priorytetem – podkreślił.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Patrioty w Polsce nie stanowią problemu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.