PE za udzieleniem Ukrainie pomocy 1,8 mld euro

PE za udzieleniem Ukrainie pomocy 1,8 mld euro
(fot. Images_of_Money / Foter / CC BY)
PAP / ptt

Parlament Europejski dał w środę zielone światło dla przyznania Ukrainie pomocy finansowej w wysokości 1,8 mld euro. Pierwsza rata z nowego programu wsparcia ma trafić na Ukrainę w maju br.

Pomoc w formie średnioterminowych pożyczek z budżetu unijnego będzie wypłacana w 2015 i 2016 r. w trzech ratach. Zostanie przeznaczona na poprawę równowagi płatniczej i sytuacji budżetowej Ukrainy, która boryka się z recesją. Przyznanie wsparcia będzie uzależnione od wdrażania przez ten kraj koniecznych reform, uzgodnionych z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i UE.

Jest to już trzeci unijny program pomocy makrofinansowej dla Ukrainy i największy uruchomiony dotychczas pakiet pomocy finansowej UE dla kraju spoza UE. W ub. roku przyznano Ukrainie w sumie 1,6 mld euro; ostatnia rata z poprzedniego programu (25 mln euro) zostanie wypłacona w kwietniu.

Europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski podkreślił, że decyzja PE ma nie tylko znaczenie finansowe, ale i polityczne. - Ukraina pilnie potrzebuje wsparcia, jej stabilność finansowa jest zagrożona. Ukraina nie jest biednym krajem. Jest źle zarządzana i potrzebuje reform. Toczy wojnę obronną. Straciła już 25 proc. gospodarki i część terytorium - powiedział eurodeputowany, który jest autorem opinii komisji spraw zagranicznych PE ws. pomocy makrofinansowej dla Ukrainy.

DEON.PL POLECA

Jak dodał, bez precedensu w europejskiej historii jest to, że choć Ukraina toczy wojnę, to wprowadza reformy. - Pomoc Ukrainie to imperatyw polityczny. Największym prezentem dla rosyjskiego agresora byłoby pozwolić na to, ażeby Ukraina uległa bankructwu. Do tego dopuścić nie możemy - powiedział Saryusz-Wolski.

Za wsparciem dla Ukrainy głosowało 492 europosłów, a przeciw było 107. Odrzucono poprawki zgłoszone przez skrajną lewicę i skrajną prawicę, zmierzające do zablokowania bądź odroczenia decyzji. - Cieszę się, że radykalni eurodeputowani, którzy popierają (Władimira) Putina, nie zdołali zablokować decyzji - oświadczył sprawozdawca PE Gabrielius Landsbergis z Litwy.

Transze pożyczki powinny być zwrócone w ciągu dwóch i pół roku. Pomoc UE uzupełni wsparcie finansowe realizowane w ramach Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który jest głównym pożyczkodawcą Kijowa.

W kwietniu 2014 r. MFW ogłosił pakiet ratunkowy dla Ukrainy w wysokości 17 mld USD na okres do 2016 roku. Środki te okazały się jednak niewystarczające, dlatego Fundusz zwiększył swoje finansowanie dla tego kraju. W lutym MFW i Ukraina porozumiały się w sprawie nowego czteroletniego programu o wartości 17,5 mld dol. Szefowa MFW mówiła, że w ciągu czterech lat Ukraina może otrzymać nawet 40 mld dolarów wsparcia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PE za udzieleniem Ukrainie pomocy 1,8 mld euro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.