Pierwsi zakażeni wśród sportowców przybywających na Igrzyska Olimpijskie 2020 do Japonii

Pierwsi zakażeni wśród sportowców przybywających na Igrzyska Olimpijskie 2020 do Japonii
Autobusy w wiosce olimpijskiej igrzysk 2020 w Tokio (fot. Kimimasa Mayama / EPA / PAP)
PAP/mk

Wykryto pierwsze przypadki wirusa SARS-COV-2 wśród przybywających do Japonii ekip, szykujących się do startu w igrzyskach olimpijskich - poinformowały władze kraju.

Władze japońskie informują, że dodatni wynik testu po wjeździe do Japonii miał członek ekipy narodowej z Ugandy - podał dziennik „Asahi Shimbun”.

Wszystkich dziewięciu członków ugandyjskiej ekipy przyjęło przed wylotem do Japonii dwie dawki szczepionki przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca - przekazał „Asahi Shimbun”, powołując się na japoński rząd.

Wszyscy przedstawili również zaświadczenia o ujemnych wynikach badań wykonanych przed wylotem z Ugandy. Na lotnisku Narita w pobliżu Tokio poddano ich testom antygenowym i w przypadku jednego członka ekipy wynik był niejednoznaczny. Następnie test PCR potwierdził u niego zakażenie i według agencji Kyodo nie został on wpuszczony do Japonii.

DEON.PL POLECA

W ugandyjskiej ekipie jest bokser, ciężarowiec, pływak i trenerzy – pisze „Asahi Shimbun”. Zespól z afrykańskiego kraju przybył do Japonii jako drugi, po australijskiej drużynie softballu.

86 proc. Japończyków obawia się, że igrzyska doprowadzą do ponownego wzrostu zakażeń koronawirusem w Tokio, a ponad 30 proc. opowiada się za odwołaniem zawodów - wynika z najnowszej ankiety przeprowadzonej przez Kyodo. Przeniesione z zeszłego roku z powodu pandemii koronawirusa zawody olimpijskie odbędą się w dniach od 23 lipca do 8 sierpnia 2021 r.

Komitet organizacyjny pokazał w niedzielę dziennikarzom wioskę olimpijską, w której na czas Igrzysk zamieszkać ma około 18 tys. sportowców i członków ekip. W wiosce stosowane mają być surowe reguły przeciwepidemiczne, między innymi zakaz spożywania alkoholu poza pokojami.

Zerwano również z tradycją i sportowcom nie będą rozdawane prezerwatywy w czasie Igrzysk, lecz dopiero, gdy będą opuszczać Japonię. Według organizatorów prezerwatywy rozdawano od Igrzysk w Seulu w 1988 roku, by promować wiedzę na temat zapobiegania zakażeniom wirusem HIV.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Pierwsi zakażeni wśród sportowców przybywających na Igrzyska Olimpijskie 2020 do Japonii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.