Tragiczny wypadek autobusu jadącego do Medziugorie. Nie żyje 12 polskich pielgrzymów

Tragiczny wypadek autobusu jadącego do Medziugorie. Nie żyje 12 polskich pielgrzymów
fot. depositphotos.com / TVN24 (zrzut ekranu)
PAP / ml

Do wypadku doszło na na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Jak podaje polskie MSZ, wszystkie 12 ofiar to Polacy.

12 osób zginęło, wiele zostało rannych w wypadku polskiego autobusu, do którego doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia - poinformowała chorwacka agencja prasowa HINA.

DEON.PL POLECA
09:22

"Poważny wypadek drogowy miał miejsce około godziny 5.40. Autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie. Kilka osób zginęło, kilkudziesięciu pasażerów jest rannych" - powiedział AFP rzecznik chorwackiej policji Marko Muric. Nie podał konkretnej liczby rannych.

"To obcokrajowcy" - dodał Muric mówią o ofiarach zdarzenia.

09:28

Rzecznik MSZ o wypadku polskiego autobusu w Chorwacji: mamy informacje o 11 ofiarach śmiertelnych; na miejsce jadą polskie służby konsularne i chorwacki minister spraw wewnętrznych.

Jak powiedział PAP rzecznik MSZ, polski resort dyplomacji czeka na "głębsze potwierdzenia". "Mamy na razie informacje ze strony chorwackiej o 11 ofiarach śmiertelnych, o osobach rannych. Wiemy, że ten wypadek zdarzył się w rejonie Varazdinu w Chorwacji" - powiedział Jasina.

09:44

W kolejnych wiadomościach przekazano, że na miejscu trwa akcja ratunkowa, obecne są siły policyjne, jednostki ratownictwa medycznego i straż pożarna, a droga jest zamknięta na odcinku od Brezniczkiego Huma do Komina.

09:48

Rzecznik MSZ: wszystkie ofiary wypadku polskiego autobusu w Chorwacji to polscy obywatele.

09:56

Premier Morawiecki: w wypadku polskiego autokaru w Chorwacji zginęło 11 osób, 34 są ranne i hospitalizowane; premier Chorwacji zapewnił mnie o pełnym wsparciu chorwackich służb medycznych.

09:57

Premier Morawiecki: na moje polecenie na miejsce wypadku polskiego autobusu do Chorwacji udaje się minister zdrowia Adam Niedzielski, wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, a także medycy i psychologowie.

10:04

Premier: autokarem, który uległ wypadkowi w Chorwacji jechali pielgrzymi do Medziugorie; poleciłem polskim służbom konsularnym organizację wsparcia dla rodzin uczestników wypadku.

10:08

Kluczowym zadaniem polskiego konsula i wicekonsula, obecnych na miejscu wypadku polskiego autokaru w Chorwacji, jest współpraca ze służbami chorwackimi w akcji ratunkowej, identyfikacyjnej i działaniach pomocowych dla naszych obywateli - powiedział w sobotę rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Rzecznik MSZ, pytany przez TVN24 o kluczowe zadania obecnych na miejscu wypadku polskiego autokaru w Chorwacji konsula i wicekonsula, na pierwszym miejscu wymienił "pomoc dla osób, które tam na miejscu znajdują się, pomoc w kontakcie z rodzinami".

"Dokładne sprawdzenie, co miało miejsce, zebranie wszelkich informacji na temat konieczności pomocy ze strony polskich służb dyplomatycznych i konsularnych, monitorowanie tego, co się tam dzieje i - oczywiście - przede wszystkim współpraca ze służbami chorwackimi w akcji ratunkowej, identyfikacyjnej i wszelkiego rodzaju działaniach pomocowych dla naszych obywateli" - dodał Jasina.

10:10

Prezydent: we współpracy z chorwackimi służbami ratowniczymi i władzami podejmujemy wszelkie możliwe działania, aby pomóc naszym rodakom; rodzinom ofiar wypadku autokaru w Chorwacji składam wyrazy współczucia.

10:24

Media: zmarła 12 ofiara wypadku polskiego autobusu; pięć osób jest ciężko rannych.

W szpitalu w Zagrzebiu zmarła 12. ofiara śmiertelna wypadku polskiego autokaru, do którego doszło w sobotę rano w północnej Chorwacji - poinformowała telewizja publiczna HRT. Pięć osób jest ciężko rannych - dodał portal dziennika "Veczernji list".

HRT informowała wcześniej, że w wypadku, do którego doszło na autostradzie A4 na północ od Zagrzebia zginęło 11 osób, a 34 zostały ranne.

10:27

Media: ranni w wypadku polskiego autokaru trafili do szpitali w Zagrzebiu i Varażdinie.

Ranni w wypadku polskiego autokaru w Chorwacji trafili do szpitali w Zagrzebiu i Varażdinie - podaje w sobotę chorwacki portal Total Croatia News, powołując się na lokalną straż pożarną.

"Poszkodowani zostali przetransportowani do szpitali w Zagrzebiu i Varażdinie" - poinformował szef lokalnej straży pożarnej Żeljko Nagy.

Zaznaczył, że rannych przewieziono do szpitali karetkami i podkreślił, że nie wie, w jakim stanie są poszkodowani. Nagy przekazał, że wszystkie osoby wydobyto z autokaru. Przyczyna wypadku nie jest znana.

11:12

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że polecił wszcząć śledztwo w sprawie wypadku polskiego autokaru w Chorwacji. Według ostatnich informacji w wypadku zginęło 11 osób, 12 ofiara zmarła w szpitalu, a co najmniej 34 zostały ranne.

"Poleciłem, by w związku z katastrofą Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo z art. 173 par. 3 Kodeksu karnego" - napisał Ziobro na Twitterze.

Przepis ten przewiduję karę pozbawienia wolności od lat 2 do 12 dla sprawcy katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, której następstwem jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób.

Zbigniew Ziobro wyraził też najgłębsze wyrazy współczucia dla rodzin ofiar tragicznego wypadku.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner, Joanna Podsadecka, Tomasz Ponikło

Trzy wielkie odsłony - Wiara ludzi wolnychMiłość w czasach niepokoju. Niepublikowane wykłady oraz Tischner. Nadzieja na miarę próby. Ostatnie słowa

Głęboka wiara i wielkie pytania ks. Józefa Tischnera

Jak wierzyć w świecie, który żongluje...

Skomentuj artykuł

Tragiczny wypadek autobusu jadącego do Medziugorie. Nie żyje 12 polskich pielgrzymów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.