Po czteromiesięcznej podróży indyjski satelita dotarł na orbitę Słońca

Po czteromiesięcznej podróży indyjski satelita dotarł na orbitę Słońca
fot. depositphotos.com
PAP

Indyjska misja obserwacji Słońca dotarła w sobotę na orbitę po czteromiesięcznej podróży kosmicznej. Satelita Aditya-L1 będzie okrążał Słońce, badając jego najbardziej zewnętrzne warstwy, poinformował rząd Indii.

Satelita Aditya-L1 został wystrzelony we wrześniu i ma przez pięć lat prowadzić teledetekcję Słońca. Został nazwany na cześć hinduskiego bóstwa słońca.

Premier Narendra Modi nazwał misję kamieniem milowym dla indyjskiego programu kosmicznego, poinformował Reuters.

Obserwatorium słoneczne znajduje się w Punkcie Lagrange'a, gdzie siły grawitacyjne Słońca i Ziemi znoszą się, umożliwiając satelicie pozostanie na stabilnej orbicie wokół Słońca.

Indyjska minister nauki i technologii Jitendra Singh powiedziała, że misją satelity jest „odkrycie tajemnic połączenia Słońca z Ziemią”. Będzie badał m.in. zjawisko okresowe, podczas którego obserwuje się ogromne wyładowania plazmy i energii magnetycznej z atmosfery słonecznej.

„Indie tworzą kolejny punkt orientacyjny. Jest to świadectwo nieustannego poświęcenia się naszych naukowców w realizacji jednej z najbardziej złożonych i skomplikowanych misji kosmicznych” – napisał premier Narendra Modi w mediach społecznościowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Po czteromiesięcznej podróży indyjski satelita dotarł na orbitę Słońca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.