Po Emiratach czas na Arabię Saudyjską

Po Emiratach czas na Arabię Saudyjską
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / drr

Premier Donald Tusk w poniedziałek, w kolejnym dniu wizyty gospodarczej w państwach arabskich, przybył do Arabii Saudyjskiej, gdzie spotka się m.in. z saudyjskim królem Abd Allahem ibn Abd al-Azizem as-Saudem. Tusk będzie m.in. namawiał arabskich przedsiębiorców do inwestycji w naszym kraju.

Szef rządu w poniedziałek - oprócz rozmów z królem - spotka się również z gubernatorem Rijadu księciem Sattamem ibn Abd-al Azizem as-Saudem. Wieczorem weźmie udział w obiedzie wydawanym dla niego przez ministra spraw zagranicznych księcia Sauda al-Faisala ibn Abd al-Aziza as-Sauda.

We wtorek, w ostatnim dniu wizyty, Tusk będzie uczestniczył w otwarciu Polsko-Saudyjskiego Forum Biznesu; spotka się też z ministrami: ropy i zasobów mineralnych Alim ibn Ibrahimem an-Naimim, szkolnictwa wyższego Chalidem ibn Muhammadem al-Ankarim, zdrowia Abd Allahem ar-Rabją i obrony księciem Salmanem ibn Abd Allahem Azizem as-Saudem.

Premier będzie również rozmawiał z sekretarzem generalnym Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) Abdullatifem ibn Raszidem al-Zajanim.

DEON.PL POLECA

Wizyta Tuska w Arabii Saudyjskiej jest pierwszą na szczeblu szefa polskiego rządu od nawiązania stosunków dyplomatycznych z tym krajem. Król Abd Allah złożył wizytę w Polsce w 2007 roku. Dotychczas monarcha odwiedził jedynie kilka wybranych stolic europejskich, stąd - jak podkreśla CIR - szczególny charakter ówczesnej wizyty.

Premierowi towarzyszą szefowie polskich firm z branży paliwowej, finansowej i lotniczej. W spotkaniach biznesowych w Arabii Saudyjskiej wezmą udział także przedstawiciele czołowych polskich przedsiębiorstw operujących na świecie i zainteresowanych współpracą z partnerami w tym regionie, m.in. z branży zbrojeniowej, elektronicznej, odzieżowej, chemicznej oraz dóbr luksusowych.

Ambasador Arabii Saudyjskiej w Polsce Waleed Taher Radwan ocenił w rozmowie z PAP, że wymiana handlowa pomiędzy Arabią Saudyjską i Polską jest poniżej oczekiwań; zwrócił jednocześnie uwagę, że pomiędzy 2010 a 2011 rokiem wymiana ta wzrosła o ok. 25 proc.

Z kolei ambasador Polski w Arabii Saudyjskiej Witold Śmidowski przewiduje, że wymiana handlowa będzie rosła, tym bardziej że - jak przekonuje - Arabia Saudyjska jest interesującym rynkiem dla polskich firm, a nasze przedsiębiorstwa w ostatnich latach nabierają coraz większego doświadczenia w kontaktach z partnerami gospodarczymi z odległych rynków.

Arabia Saudyjska jest najbardziej rozwiniętym gospodarczo krajem arabskim. Wytwarza około jednej czwartej PKB całego świata arabskiego, dysponując znacznymi zasobami kapitałowymi i największym w regionie potencjałem importowym.

Obroty handlowe z Arabią Saudyjską sięgnęły w 2011 roku 544 mln dol., czyli znacznie wzrosły w stosunku do roku 2010. W polskim eksporcie przeważają urządzenia mechaniczne i elektryczne, artykuły spożywcze i produkty pochodzenia zwierzęcego, a także meble, wyroby papiernicze i opony.

W imporcie dominuje jedna pozycja - tworzywa sztuczne, które tradycyjnie stanowią około 90 procent naszych zakupów w Arabii Saudyjskiej.

Najbardziej znane saudyjskie inwestycje w Polsce to m.in. Ośrodek Konia Arabskiego koło Płońska, zakłady spółek Amiantit Group (systemy rurociągowe) i Zamil Steel (budowa hal i magazynów), szereg inwestycji giełdowych i w sektorze nieruchomości (np. Verity Group). W Polsce na koszt rządu Arabii Saudyjskiej kształci się ponad pół tysiąca studentów z tego kraju.

W Arabii Saudyjskiej pracuje wielu polskich specjalistów, głównie lekarzy, architektów, wykładowców, inżynierów i informatyków. Szacuje się, że liczba polskich obywateli w Arabii Saudyjskiej sięga około 300 osób.

W sobotę i niedzielę Tusk składał wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Po Emiratach czas na Arabię Saudyjską
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.