Po zamieszkach policja przeszukuje domy

Po zamieszkach policja przeszukuje domy
(fot. EPA/Kerim Okten)
PAP / drr

Choć ostatniej nocy w brytyjskich miastach było w spokojnie, londyńska policja przeprowadza w czwartek naloty na domy w stolicy w związku z ostatnimi zamieszkami, których uczestnicy m.in. plądrowali i podpalali sklepy.

Zastępca komisarza policji Stephen Kavanagh wyjaśnił, że naloty rozpoczęły się w nocy ze środy na czwartek. Dodał, że wykonanych zostanie ponad 100 nakazów przeszukania mieszkań.

Od sobotniego wieczoru w Londynie zatrzymano ok. 900 osób. Zarzuty postawiono 371. Sądy są zarzucone sprawami związanymi z grabieżami, wandalizmem i kradzieżami.

Na ulice wysłano tysiące dodatkowych policjantów, a premier David Cameron ostrzegł, że przywróci porządek, używając wszelkich możliwych środków.

Jak pisze Associated Press, napięcie w W.Brytanii wciąż jest wysokie, jednak w nocy ze środy na czwartek nie doszło do żadnych znaczących incydentów.

Cameron, pomimo przerwy wakacyjnej, zwołał specjalną debatę parlamentu, która ma się odbyć w czwartek. AP podkreśla, że premier będzie musiał stawić czoło naciskom, by ponownie rozważył planowane cięcia wydatków na policję, której siły i tak są już mocno obciążone.

W większości dzielnic Londynu w nocy panował spokój a ulice patrolowały wzmocnione oddziały policji. W dzielnicy Eltham, na południu brytyjskiej stolicy, grupa młodych ludzi obrzuciła policjantów różnymi przedmiotami, ale z incydentem "szybko sobie poradzono" i chuligani zostali rozpędzeni.

W innych miastach, w których również dochodziło w tym tygodniu do zamieszek, również było spokojnie, chociaż po raz pierwszy doszło do niewielkich incydentów w Walii.

Do pierwszych zamieszek doszło w sobotę w północnej dzielnicy Londynu Tottenham, gdzie demonstracja przeciwko zastrzeleniu dwa dni wcześniej przez policję podejrzanego mężczyzny przybrała gwałtowny przebieg. We wtorek pojawiły się informacje, że nie ma dowodów na to, iż broń, którą znaleziono przy zastrzelonym mężczyźnie została użyta. Wstępnie policja twierdziła, że Mark Duggan strzelał do funkcjonariuszy zanim sam został zabity.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Po zamieszkach policja przeszukuje domy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.