Polska za przyśpieszeniem negocjacji z Turcją

Polska za przyśpieszeniem negocjacji z Turcją
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / psd

Premier Donald Tusk powiedział, że chce, aby w okresie naszej prezydencji w Unii Europejskiej w II połowie 2011 roku negocjacje akcesyjne z Turcją zostały przyśpieszone.

Polska jest członkiem Grupy Przyjaciół Turcji w Unii; celem grupy jest stworzenie warunków dla członkostwa Turcji w UE, polegających na wypełnieniu przez Turcję wymaganych kryteriów oraz przekonaniu unijnych partnerów do zaakceptowania jej członkostwa w Unii.

Rozmowy akcesyjne postępują wyjątkowo wolno, gdyż wiele krajów, takich jak Niemcy, Francja, Austria czy Cypr, sprzeciwia się wstąpieniu Turcji do UE. Według nich, Turcja nie spełnia kryteriów członkostwa - takich jak wolność słowa, równouprawnienie kobiet i mężczyzn, ochrona mniejszości i wolność wyznania.

Kolejne tematy rozmów Tuska z Erdoganem to kwestie dwustronne, kryzys gospodarczy, współpraca w ramach NATO, a także energetyka jądrowa. Szef polskiego rządu podziękował Turcji za dzielenie się z nami doświadczeniami w kwestii energetyki jądrowej.

Tusk poinformował, że rozmawiał w Ankarze także o współpracy przy projektach infrastrukturalnych, realizowanych w Polsce. Rozmowy dotyczyły też kwestii polityki międzynarodowej, m.in. sytuacji na Cyprze, oraz kwestii ludobójstwa Ormian.

Obaj premierzy rozmawiali również o współpracy gospodarczej i wojskowej. - To dla nas obu wielka satysfakcja, że blisko 600 lat po nawiązaniu relacji dyplomatycznych między naszymi państwami spotykamy się tu w Ankarze ze świadomością, że nie ma żadnych istotnych spraw, które dzieliłyby Turcję i Polskę - oświadczył szef polskiego rządu.

Tusk wyraził też nadzieję, że Turcja mocniej zaangażuje się w proces zbliżania między NATO a Federacją Rosyjską.

Tusk i Erdogan opowiedzieli się także za liberalizacją reżimu wizowego. - Zadeklarowałem kontynuację polskiej polityki na rzecz liberalizacji reżimów wizowych, a w konsekwencji odchodzenia od wiz wobec Turcji i innych sąsiadów UE - powiedział Tusk.

Premier Turcji podkreślał bardzo dobre stosunki z Polską. Przypomniał, że w 2014 roku przypada 600-lecie nawiązania stosunków polsko-tureckich. Jak podkreślił, oba kraje zgodnie działają na rzecz stabilizacji i pokoju w regionie.

Erdogan wyraził też nadzieję, że zwiększy się liczba polskich turystów w Turcji, których w 2009 roku było 400 tys.

Wcześniej w środę Tusk rozmawiał z prezydentem Turcji Abdullahem Gulem i przewodniczącym Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji Mehmedem Ali Sahinem.

Premier zapewniał tureckich polityków o poparciu Polski dla unijnych aspiracji Turcji. - Polska niezmiennie działa na rzecz akcesji Turcji do Unii, jesteśmy w tej sprawie liderem w Europie, takie stanowisko wynika z naszych najgłębszych przekonań - mówił.

Tureccy politycy dziękowali Polsce za zaangażowanie naszego kraju w działania na rzecz unijnych aspiracji Turcji. Podkreślali też, że oba kraje obronną ręką wyszły z globalnego kryzysu gospodarczego.

Tusk zapewniał z kolei, że Polska wysoko ocenia wysiłki Turcji na rzecz stabilizacji sytuacji w regionie.

Premier w środę złożył też wieniec w Mauzoleum Ataturka.

W czwartek w Stambule Tusk weźmie udział w spotkaniu polsko-tureckiego Forum Biznesu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska za przyśpieszeniem negocjacji z Turcją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.