"Polskie cele na szczycie są bliskie spełnienia"

"Polskie cele na szczycie są bliskie spełnienia"
Przed szczytem - przewodniczący Komisji Europejskiej i premierzy Słowacji, Polski i Węgier (fot. EPA/Ian Langsdon)
PAP / drr

Premier Donald Tusk ocenił w czwartek przed rozpoczynającym się w Brukseli dwudniowym szczytem UE, że główny cel Polski - ochrona przed zapisami ograniczającymi wielkość nowego wieloletniego budżetu UE - jest bliski spełnienia.

- Raczej udało się uchronić konkluzje Rady Europejskiej i tradycję postępowania Unii Europejskiej przed złą rewolucją, czyli przed zmianami, które mogą doprowadzić m.in. do ograniczania budżetu europejskiego - powiedział Tusk po spotkaniu z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej i szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.

Chodzi o zapisy, które mogłyby w jakiś sposób ograniczyć wielkość nowego wieloletniego budżetu UE po 2013 roku, zanim Komisja Europejska w ogóle przedstawi w przyszłym roku swą propozycję w tej sprawie. Polska miała obawy, że ten temat podniesie premier Wielkiej Brytanii David Cameron i tak jak na poprzednim szczycie UE w październiku zażąda zobowiązania przywódców do oszczędności albo przynajmniej zamrożenia unijnych wydatków nominalnie na obecnym poziomie, co oznaczałoby realny spadek budżetu, biorąc pod uwagę wzrost PKB i inflację.

Także komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski był dość spokojny co do zapisów budżetowych, jakie wynikną ze szczytu.

- Może pojawić się ten wątek na Radzie, ale mam nadzieję, że znajdą się obrońcy traktatowego prawa inicjatywy dla KE, bo my na pewno przedstawimy bardzo zrównoważony i odpowiedzialny projekt finansów europejskich po roku 2013. Trzeba uszanować prawo KE do przedstawienia tego projektu i nie przesądzać tego lub ograniczać poprzez wnioski Rady Europejskiej - powiedział Lewandowski przed szczytem dziennikarzom. Zapowiedział, że może nawet przyspieszyć pracę na przygotowaniem projektu budżetu.

Zdaniem Tuska poprzedzające Radę Europejską spotkanie Grupy Wyszehradzkiej pomogło przygotować taki "bezpieczny" przebieg szczytu. - Przez bezpieczny rozumiem taki przebieg, który zaakceptuje wspólne stanowisko wielu państw, w tym Polski i także KE, dzięki któremu o przyszłym budżecie UE decydować będą zapisy Traktatu, instytucje wspólnotowe, takie jak KE, i że nie będzie on ofiarą narodowych egoizmów czy konfliktów pomiędzy państwami. To, co najważniejsze z naszego punktu widzenia, to żeby budżet europejski nie był redukowany w istotnym stopniu - powiedział.

Premier podkreślił, że środki, które dzięki budżetowi europejskiemu trafiają do Polski i innych krajów, mają skutki antykryzysowe. - To nie UE ze swoimi instytucjami, ze swoim budżetem jest źródłem kryzysu finansowego, tylko błędne decyzje poza instytucjami europejskimi. Dlatego należy chronić wspólnotowość Unii, szczególnie w czasie kryzysu, tak mocno, jak to możliwe - zaznaczył.

Tusk dodał, że rośnie także konsensus wokół spraw związanych z reformą emerytalną. - To, co ustaliliśmy z KE (...) ma poważną szansę znaleźć się też w materiale kończącym Radę Europejską. I szef Komisji potwierdził, że jest intencja, żeby to się jutro w konkluzjach znalazło. Więc tutaj też uzyskamy ten plan minimum, jak sobie zakreśliliśmy - powiedział premier.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Polskie cele na szczycie są bliskie spełnienia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.