"Polsko-włoska przyjaźń nie jest sloganem"

"Polsko-włoska przyjaźń nie jest sloganem"
(fot. EPA/CLAUDIO PERI)
PAP / psd

 Premier Donald Tusk powiedział w czwartek w Rzymie, że doskonała współpraca polsko-włoska i zbieżność stanowisk w kluczowych kwestiach dotyczących Europy i kryzysu może stanowić istotne uzupełnienie francusko-niemieckiej osi, jaka wytworzyła się w UE.

Po trwającym ponad godzinę spotkaniu z szefem włoskiego rządu Mario Montim Tusk zapewnił, że polsko-włoska przyjaźń nie jest politycznym sloganem, ale rzeczywistością.

Szef polskiego rządu z wielkim uznaniem mówił o premierze Włoch, podkreślając, że cieszy się on ogromnym autorytetem w UE i może przyczynić się do rozwiązania kryzysu.

Witając Tuska Monti zwrócił uwagę na godne podziwu - jak stwierdził - osiągnięcia gospodarcze Polski i pozytywnie wypowiedział się o sukcesach polskiej prezydencji.

DEON.PL POLECA

Włoski premier ocenił, że w ostatnich latach umocniła się polsko-włoska współpraca. Zapewnił, że podczas rozmów z Tuskiem stwierdzono zbieżność w podejściu do problemów, jakie przeżywa zarówno cała UE, jak i strefa euro. Przypomniał stanowisko włoskiego rządu, według którego konieczna jest większa integracja i współpraca tak w samej strefie euro, jak i z krajami aspirującymi do niej oraz z tymi, które nie należą do eurolandu, jak Wielka Brytania.

Monti wskazał, że priorytetem Polski i Włoch jest dążenie do wzrostu gospodarczego, którego - według niego - nie można tracić z oczu, przy rozwiązywaniu kryzysu finansowego.

Tusk poinformował, że przekazał stronie włoskiej wyrazy współczucia i solidarności po katastrofie statku wycieczkowego Costa Concordia. - Nasze rozmowy potwierdziły, że włosko-polska przyjaźń to nie jest polityczny slogan, ale bardzo żywa tradycja nasycona wieloma konkretnymi przykładami - oświadczył.

Ogłosił następnie, że w czasie czwartkowych rozmów przed zapowiedzianym na koniec stycznia szczytem UE na temat walki z kryzysem wyraził z Montim wspólne stanowisko we wszystkich kluczowych sprawach, takich jak: walka z bezrobociem, dążenie do wzrostu gospodarczego, zapisy w przyszłej umowie fiskalnej. "Wielki osobisty prestiż, jakim cieszy się premier Włoch dzisiaj w całej Europie, duża pozytywna aktywność Włoch w czasie rozmów na temat przyszłej umowy fiskalnej pozwala nam wierzyć, że we współpracy z Polską i wieloma innymi krajami UE zbudujemy mechanizm podejmowania decyzji w tym kluczowym momencie" - ocenił Tusk.

Wyraził przekonanie, że tak dobra współpraca między Rzymem a Warszawą będzie świetnym uzupełnieniem politycznych inicjatyw Paryża i Berlina w czasie, kiedy pracujemy wspólnie nad nowymi regułami postępowania w Unii Europejskiej.

Rozmowa z szefem włoskiego rządu była ostatnim punktem wizyty Tuska w Rzymie, który w środę spotkał się również z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano.

Na 29 maja obaj premierzy zapowiedzieli szczyt międzyrządowy we włoskiej stolicy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Polsko-włoska przyjaźń nie jest sloganem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.