Południowy Sudan proklamował niepodległość

Południowy Sudan proklamował niepodległość
(fot. EPA/GIORGOS MOUTAFIS)
PAP / wm

Przewodniczący parlamentu południowego Sudanu James Wani Igga formalnie ogłosił w sobotę niepodległość swego kraju, a następnie flaga państwa została wciągnięta na maszt podczas ceremonii w stolicy nowego kraju, Dżubie.

Igga odczytał deklarację niepodległości nowego państwa, które będzie nosiło nazwę Republiki Południowego Sudanu, po czym opuszczono flagę Sudanu, a wciągnięto na maszt flagę południowego Sudanu.

W deklaracji podkreślono, że południowy Sudan będzie państwem "wieloetnicznym i wielokulturowym".

"Nie poddamy się nigdy, nigdy, nigdy!" - skandowały tysiące mieszkańców nowego kraju, z których wielu płakało ze wzruszenia.

W uroczystościach uczestniczą sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, b. sekretarz stanu USA Colin Powell oraz kilkudziesięciu innych przywódców.

Polska z ogromnym zadowoleniem wita powstanie na kontynencie afrykańskim nowego, suwerennego państwa Republiki Sudanu Południowego - głosi oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych przekazane w sobotę PAP.

MSZ w swym oświadczeniu podkreśliło, że społeczeństwo polskie niezmiennie popierało aspiracje wolnościowe Południowych Sudańczyków. "Dzielimy z mieszkańcami tego kraju radość i entuzjazm z okazji proklamacji niepodległości" - napisał resort spraw zagranicznych. Dodał, że "w tej historycznej chwili" Polska przyłącza się do gratulacji innych krajów Unii Europejskiej i życzy młodemu państwu oraz jego obywatelom wiele sukcesów.

"Mamy nadzieję, że nowo powstałe państwo będzie aktywnym i konstruktywnym członkiem społeczności międzynarodowej, promotorem pokoju i bezpieczeństwa na świecie, praw człowieka i wartości demokratycznych" - zaznaczył MSZ. W oświadczeniu dodano, że Polska jest gotowa podzielić się z Republiką Sudanu Południowego swoimi doświadczeniami z budowy nowoczesnego, demokratycznego państwa.

Jednocześnie MSZ poinformował, że w uroczystościach proklamacji niepodległości Sudanu Południowego uczestniczy delegacja polska na czele z wiceministrem spraw zagranicznych Krzysztofem Stanowskim. Polska delegacja ma przekazać posłanie prezydenta Bronisława Komorowskiego skierowane do prezydenta Sudanu Południowego gen. Salvy Kiira Mayardita

W latach 1983-2005 czarnoskóre plemiona afrykańskie południowego Sudanu dwukrotnie toczyły wojnę domową z zamieszkaną głównie przez Arabów północną częścią kraju. W starciach zginęły około 2 mln osób, a ponad cztery miliony zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów.

Republika Południowego Sudanu ogłosiła niepodległość o północy z piątku na sobotę - sześć miesięcy po referendum, w którym mieszkańcy południa kraju zagłosowali za oderwaniem się od północy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Południowy Sudan proklamował niepodległość
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.