Pomoc dla ludności Somalii, a nie dla rebeliantów

Pomoc dla ludności Somalii, a nie dla rebeliantów
Pomoc dla ludności Somalii, a nie dla rebeliantów (fot. EPA/JAKOB DALL / DANISH RED CROSS)
PAP / ad

Wspólnota międzynarodowa wyraziła gotowość wysłania pomocy do ogarniętych suszą i cierpiących głód południowych regionów Somalii pod warunkiem, że zostanie ona bezpośrednio dostarczona ludności i nie trafi do islamskich rebeliantów kontrolujących te obszary kraju.

"Chcemy pomóc tym, którzy najbardziej tego potrzebują, czyli ludności, a nie organizacjom terrorystycznym" - ocenił dyrektor Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) Rajiv Shah. "Staramy się upewnić, że nasza pomoc humanitarna trafi do ludzi najbardziej potrzebujących" - dodał.

Od 1991 roku, to jest od chwili obalenia dyktatora Mohameda Siada Barre, Somalia żyje w warunkach nieustającej wojny domowej. Jej terytorium podzielone jest na strefy kontrolowane przez oddziały islamskich ekstremistów, "panów wojny" i zwykłe bandy.

Radykałowie islamscy z ruchu Al-Szebab (szebabowie), powiązani z Al-Kaidą, od kilku lat umacniają swe wpływy i kontrolują coraz większą część terytorium Somalii.

DEON.PL POLECA

Lecz oni również stawiają warunki - pisze AFP. Pomoc ma "być dostarczana wyłącznie w oparciu o kryteria humanitarne", "mają być przestrzegane wartości religijne Somalijczyków-muzułmanów" - wynika z wypowiedzi przedstawiciela Al-Szebab, który zastrzegł anonimowość.

Według ONZ, w dwóch regionach na południu Somalii, dotkniętych przez bardzo poważną suszę, obecnie panuje głód. Organizacja mówi o "najpoważniejszym kryzysie żywnościowym w Afryce", do jakiego doszło w ciągu ostatnich dwudziestu lat.

"Opóźnienia (w dostarczeniu pomocy humanitarnej) może spowodować jeszcze więcej ofiar śmiertelnych" - mówił w środę sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, apelując do państw-donatorów o natychmiastową mobilizację i zgromadzenie 1,6 mld dolarów na walkę z głodem w Somalii.

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF), który w zeszłym tygodniu wysłał samolotem 5 ton żywności i leków do środkowej Somalii, również kontrolowanej przez szebabów, poinformował, że w celu rozprowadzenia darów współpracował na miejscu z siecią lokalnych organizacji pomocowych.

"Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy pomożemy co najmniej 70 tysiącom dzieci, lecz jest to kolosalne wyzwanie logistyczne" - przyznała rzeczniczka UNICEF Shantha Bloemen.

W piątek i sobotę wiceszef polskiego MSZ Krzysztof Stanowski oraz komisarz UE ds. Pomocy Humanitarnej Kristalina Georgiewa odbędą wspólną wizytę w Kenii w związku z klęską głodu w regionie. Mają ocenić sytuację w kompleksie obozów dla uchodźców w Dadaab na wschodzie Kenii przy granicy z Somalią.

Obozy przyjmują czterokrotnie więcej uchodźców, niż są na to przygotowane. Poza Somalią bardzo wysoki poziom niedożywienia panuje też w Etiopii, Kenii i Dżibuti, zwłaszcza tam, gdzie napływają uchodźcy z Somalii.

Dramatyczna sytuacja na Półwyspie Somalijskim, zwanym też Rogiem Afryki, i pomoc dla tego regionu będą tematem zwołanych w trybie pilnym obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie 25 lipca.

Będą w nim uczestniczyć przedstawiciele 191 państw członkowskich, międzynarodowych organizacji, banków rozwoju i organizacji pozarządowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pomoc dla ludności Somalii, a nie dla rebeliantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.