Portugalia obawia się rozruchów młodzieży

Portugalia obawia się rozruchów młodzieży
(fot. EPA/Cordula Donhauser)
PAP / drr

Portugalską policję postawiono w stan podwyższonego pogotowia w obawie przed rozruchami podobnymi do tych, które od kilku dni trwają w Wielkiej Brytanii.

- Mamy już wypracowany schemat walki z wandalami i jesteśmy dobrze przygotowani do błyskawicznej akcji przeciwko rozjuszonym manifestantom. Podstawą są założenia wypracowane w 2004 r. podczas przygotowań do piłkarskich mistrzostw Europy rozgrywanych w naszym kraju - powiedział gen. Leonel Carvalho.

Zdaniem ekspertów ds. bezpieczeństwa, zajścia są w Portugalii prawdopodobne ze względu na skutki kryzysu. Wskazują oni jako potencjalne miejsce wybuchu zamieszek przedmieścia dużych miast, zamieszkane w dużej części przez imigrantów z Brazylii oraz z byłych portugalskich kolonii w Afryce.

Według prof. Jose Vegara, portugalskiego specjalisty w dziedzinie bezpieczeństwa, najbardziej narażone na wystąpienie konfliktów społecznych są aglomeracja lizbońska, Setubal oraz Porto. "Wielu młodych ludzi pozostaje tam bez pracy" - wskazał portugalski ekspert.

- Zamieszki podobne do tych z Londynu mogą szybko ogarnąć także inne europejskie kraje, w tym Portugalię. Podstawa piramidy demograficznej jest u nas podobna do tej, jaka występuje w stolicy Wielkiej Brytanii, gdzie duże grono niewykwalifikowanej młodzieży w wieku od 16 do 25 lat pozostaje bez zatrudnienia i nie ma związków ze szkołą - podkreślił prof. Jose Vegar.

Portugalski ekspert przypomniał, że dominująca w Portugalii kultura zawodowa kładzie silny akcent na "prawo każdego obywatela do zatrudnienia". - Tymczasem w obecnej sytuacji społeczno-ekonomicznej nikt tej pracy nie może nikomu zapewnić. Stąd frustracja i złość na władze państwowe, szczególnie wśród młodych ludzi - zauważył prof. Jose Vegar.

Ponad 12,5-procentowy poziom bezrobocia w Portugalii jest najwyższy od 30 lat. Najbardziej dotknięte brakiem pracy są osoby w wieku 18-24 lat, wśród których bezrobotni stanowią aż 27 proc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Portugalia obawia się rozruchów młodzieży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.