Poszanowanie prawa, ochrona cywilów w konfliktach priorytetami prezydencji Polski w RB ONZ

Poszanowanie prawa, ochrona cywilów w konfliktach priorytetami prezydencji Polski w RB ONZ
(fot. Ilyass SEDDOUG / Unsplash)
PAP / kk

Polska objęła w sierpniu przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W miesięcznym programie znajdą się m.in. cztery zainicjowane przez Polskę wydarzenia poświęcone poszanowaniu prawa międzynarodowego i ochronie cywilów w konfliktach zbrojnych.

Jak powiedziała PAP ambasador Polski przy ONZ Joanna Wronecka, priorytetem sierpniowej prezydencji w RB będzie kwestia poszanowania i podwyższania standardów prawa międzynarodowego, w tym przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego, oraz ochrona ludności cywilnej w kryzysach i konfliktach zbrojnych. Realizacji tych priorytetów posłużą cztery główne wydarzenia zainicjowane przez Polskę.

DEON.PL POLECA

Pierwsze to zaplanowana na piątek 2 sierpnia debata otwarta RB poświęcona sytuacji dzieci w konfliktach zbrojnych. Poprowadzi ją minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który weźmie także udział w trzech kolejnych spotkaniach.

"Polska bardzo się zaangażowała w tę tematykę, bo uznaliśmy, że sytuacja dzieci, a zwłaszcza dzieci-żołnierzy walczących na różnych frontach, wymaga pogłębionej refleksji. Blisko współpracujemy ze specjalną przedstawicielką ds. dzieci w konfliktach zbrojnych Virginią Gambą. Cieszymy się, że tegoroczna debata odbywa się właśnie za naszej prezydencji" - powiedziała ambasador.

Na 13 sierpnia zaplanowano briefing wysokiego szczebla na temat podwyższania standardów międzynarodowego prawa humanitarnego. Zbiega się on z 70. rocznicą przyjęcia konwencji genewskich.

"Codziennie przekonujemy się, że chociaż mamy do dyspozycji tyle instrumentów i mówimy o konieczności przestrzegania tego prawa, w praktyce nie zawsze to działa. Giną ludzie, w tym dzieci. Mamy zatem moralny obowiązek przypominania o ważności standardów prawa humanitarnego, w tym zapewnienia dostępu do miejsc, zwłaszcza w sytuacji konfliktów zbrojnych, gdzie znajdują się osoby potrzebujące pomocy, ranni. Chodzi także o zapewnienie bezpiecznego dostępu personelowi medycznemu, pracownikom udzielającym pomocy humanitarnej" - wyjaśniła Wronecka.

20 sierpnia z inicjatywy Polski odbędzie się debata na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. Jej celem ma być omówienie źródeł konfliktów w tym regionie, bieżącej dynamiki wydarzeń oraz możliwych rozwiązań. Udział w wydarzeniu wezmą państwa regionu.

"O Bliskim Wschodzie często mówimy np. w kontekście konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Rzadko jednak zastanawiamy się nad problematyką horyzontalną, nad tym, jakie są przyczyny źródłowe konfliktów, co można zdziałać w dziedzinie ekonomicznej, problemów społecznych, sytuacji młodzieży czy nawet poszanowania dziedzictwa kulturowego. Przeważa przekaz raczej negatywny, za mało jest pogłębionej refleksji" - oceniła stała przedstawiciel RP przy ONZ.

Jak dodała, obowiązkiem RB jest nie tylko reagować, gdy źle się dzieje, ale także podpowiadać, jak rozwiązywać problemy. Wyraziła nadzieję, że może to zainspirować nie tylko strony konfliktów, ale także samą RB do bardziej skutecznego działania.

Na 22 sierpnia przewidziana jest kolejna polska inicjatywa - nieformalne spotkanie członków RB w tzw. formule Arria (od nazwiska wenezuelskiego dyplomaty Diego Arrii) na temat bezpieczeństwa mniejszości religijnych w konfliktach zbrojnych.

"Poświęcimy Arrię kwestii mniejszości religijnych. Chcielibyśmy w ten sposób upamiętnić ofiary prześladowań na tym tle. Polska zainicjowała w Zgromadzeniu Ogólnym (ONZ) rezolucję o ustanowieniu 22 sierpnia międzynarodowym dniem upamiętnienia ofiar przemocy na tle religijnym. Będzie to nasz konkretny wkład w inaugurację tych obchodów" - wskazała ambasador Wronecka.

Zapowiedziany przez ONZ sierpniowy program RB przewiduje briefing na temat raportu sekretarza generalnego o zagrożeniu ze strony Państwa Islamskiego. Sytuacji na Bliskim Wschodzie poświęcone będą też posiedzenia koncentrujące się na Jemenie, Iraku, Iranie, Syrii oraz konflikcie izraelsko-palestyńskim.

Obrady sierpniowe obejmą kwestię sankcji na Koreę Północną i Mali. Problematyka afrykańska skupi się na środkowej części kontynentu, a także na Somalii, Sudanie (Darfur) i Burundi.

Na jednym ze spotkań podjęty zostanie rozwój sytuacji w Birmie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poszanowanie prawa, ochrona cywilów w konfliktach priorytetami prezydencji Polski w RB ONZ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.