Premier Włoch: nie chcemy ideologicznego starcia z KE na tle budżetu. "Dialog z Unią jest kontynuowany"

Premier Włoch: nie chcemy ideologicznego starcia z KE na tle budżetu. "Dialog z Unią jest kontynuowany"
(fot. EPA/PIROSCHKA VAN DE WOUW)
pap / pch

Premier Włoch Giuseppe Conte zapewnił w niedzielę, że jego rząd nie chce "ideologicznego starcia" z Komisją Europejską na tle projektu budżetu, który niedawno odrzuciła. Podkreślił, że zapisane są w nim plany, z których rząd nie może zrezygnować.

Conte, który w Brukseli rozmawiał w weekend o budżecie z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem, a także z przywódcami innych krajów UE, napisał na portalu społecznościowym: "Dialog z Unią jest kontynuowany".

Uznał go za niezbędny, by znaleźć rozwiązania, które będą satysfakcjonować wszystkich; "przede wszystkim Włochy" - dodał.

Conte oświadczył: "Wyjaśniłem naszym rozmówcom, że nie zamierzamy wywoływać starcia ideologicznego, ale - znacznie bardziej pragmatycznie - pracujemy nad tym, aby zagwarantować Włochom lepszą teraźniejszość i przyszłość".

"Przewodniczącemu Junckerowi powiedziałem, że nasz projekt budżetu jest mocny, dobrze zbudowany i punkt po punkcie przedstawiłem nasze reformy, które już zrealizowaliśmy w ciągu zaledwie pięciu miesięcy pracy rządu i które zrealizujemy w najbliższych tygodniach" - zaznaczył włoski premier.

Poinformował, że zaprezentował między innymi plany dotyczące infrastruktury, "obszerny projekt" inwestycji, które jego gabinet chce przyspieszyć, a także narodowy plan zabezpieczenia obszaru kraju przed skutkami żywiołów.

"To kroki, które będziemy realizować z przekonaniem, bo są one środkiem, by zagwarantować wzrost gospodarczy i socjalny naszemu krajowi" - ocenił szef rządu. Jego zdaniem z tych kroków rząd nie może zrezygnować.

Podsumowując swoje rozmowy w Brukseli, Giuseppe Conte napisał: "Mimo różnic opinii na temat recept polityki gospodarczej, jaką należy zrealizować, stwierdziłem, że z uwagą obserwuje się drogę wzrostu, jaką obrały Włochy".

Na poniedziałek zapowiedziano rozmowy premiera z liderami ugrupowań koalicji, wicepremierami Matteo Salvinim z Ligi i Luigim Di Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd na temat założeń budżetu, których zrewidowania oczekuje Komisja Europejska. W rządzie panuje rozbieżność stanowisk co do tego, jak należy odpowiedzieć UE.

W środę KE odrzuciła projekt budżetu, w którym zapisano deficyt na poziomie 2,4 proc. PKB. Wskazując, że Włochy nie spełniają unijnego kryterium długu, KE otworzyła tym samym drogę do objęcia kraju procedurą nadmiernego deficytu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier Włoch: nie chcemy ideologicznego starcia z KE na tle budżetu. "Dialog z Unią jest kontynuowany"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.