Premier Włoch: nie tworzyć i nie podsycać podziałów w UE na wschód i zachód

Premier Włoch: nie tworzyć i nie podsycać podziałów w UE na wschód i zachód
(fot. PAP/EPA/TIBERIO BARCHIELLI / CHIGI PALACE PRESS OFFICE / HANDOUT)
4 lata temu
PAP / sz

Premier Włoch Paolo Gentiloni zaapelował w czwartek w Pradze po spotkaniu z szefem rządu Czech Bohuslavem Sobotką, by nie tworzyć w Europie podziałów na wschód i zachód. Mówił, że nie należy podsycać takich podziałów i kreować "zamkniętych kół".

W Europie - mówił Gentiloni na wspólnej konferencji prasowej z czeskim premierem - "może istnieć różna wrażliwość, mogą istnieć różne formaty, ale nie mogą istnieć zamknięte koła, nie może być perspektywy, zgodnie z którą kogoś się włącza, a innego wyłącza".

"Nie ma żadnego interesu w tym, by podsycać ideę podziału na zachodnią i wschodnią część Europy" - oświadczył premier Włoch.

Relacjonując rozmowę z premierem Czech, Gentiloni dodał: "Przesłanie, o jakim dyskutowaliśmy z Sobotką i za jego pośrednictwem z Grupą Wyszehradzką, jest takie, że można iść razem naprzód bez podsycania podziałów, na zasadach przynależności, która niesie dla wszystkich prawa i obowiązki, z akcentem na sektory, w których UE może zrobić krok naprzód".

Wcześniej w czwartek podczas wizyty w Lublanie na Słowenii Gentiloni zaapelował do wszystkich krajów, by respektowały środowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który oddalił skargę Słowacji i Węgier w sprawie relokacji uchodźców z Grecji i Włoch do innych państw.

Włoski premier ocenił, że u podstaw decyzji o relokacji uchodźców do państw UE leżała "zasada solidarności" i Trybunał ją potwierdził.

- Decyzje Trybunału muszą być zobowiązujące dla wszystkich państw członkowskich UE i Włochy będą pilnować w najbliższych miesiącach, aby decyzje te były szanowane - powiedział Gentiloni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Premier Włoch: nie tworzyć i nie podsycać podziałów w UE na wschód i zachód
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.