Prezydent Korei Płd.: szczyt Trump-Kim początkiem długiego procesu

Prezydent Korei Płd.: szczyt Trump-Kim początkiem długiego procesu
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
PAP / pk

Prezydent Korei Płd. Mun Dze In wyraził w poniedziałek nadzieję na powodzenie szczytu prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una, ale zaznaczył, że będzie to zaledwie początek długiego procesu denuklearyzacji - podała agencja Yonhap.

Trump i Kim mają się spotkać we wtorek rano czasu lokalnego na wyspie Sentosa w Singapurze, by szukać porozumienia w sprawie denuklearyzacji północnokoreańskiego reżimu i zakończenia trwającej od dziesięcioleci wrogości pomiędzy oboma krajami. Będzie to pierwsze w historii spotkanie przywódców USA i Korei Płn.

- Mam zarówno oczekiwania, jak i nadzieję, że jutrzejszy szczyt będzie sukcesem - powiedział Mun, podkreślając, że Trump i Kim wykazali determinację, by osiągnąć porozumienie. Dodał jednak, że kwestia północnokoreańskiej broni jądrowej nie może zostać rozwiązana za sprawą jedynie dialogu USA-KRLD.

- Zakorzenione głęboko wrogie stosunki i północnokoreańska kwestia nuklearna nie mogą być rozwiązane pojedynczym działaniem podczas spotkania przywódców - powiedział Mun w czasie cotygodniowego spotkania z doradcami w pałacu prezydenckim w Seulu. - Nawet, kiedy rozpoczną oni dialog, będziemy potrzebować długiego procesu, który może zająć rok, dwa lata, albo nawet dłużej, aby całkowicie rozwiązać te kwestie - ocenił szef południowokoreańskiego państwa. Dodał, że aby proces zakończył się powodzeniem, potrzebne będą "szczere wysiłki" Korei Płn., Korei Płd., USA i innych krajów.

Pałac prezydencki w Seulu poinformował, że Mun rozmawiał w poniedziałek przez telefon z Trumpem, który od niedzieli przebywa już w Singapurze. Według agencji Yonhap omawiali oni sprawę denuklearyzacji.

Na poniedziałkowym spotkaniu z premierem Singapuru Lee Hsien Loongiem prezydent USA wyrażał optymizm w sprawie wtorkowego szczytu z Kim Dzong Unem. - Mamy bardzo interesujące spotkanie szczególnie jutro i myślę, że sprawy mogą się dobrze udać - powiedział.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Korei Płd.: szczyt Trump-Kim początkiem długiego procesu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.