Prezydent Macron za współpracą Chin i UE w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku

Prezydent Macron za współpracą Chin i UE w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku
(fot. PAP/EPA/Christophe Ena / POOL)
PAP / mp

Chiny i Unia Europejska powinny współpracować w ramach chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku; to nie może być projekt w jedną stronę - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron, który w poniedziałek rozpoczął wizytę w Państwie Środka.

"Powstałe w czasach antycznych jedwabne szlaki nigdy nie były wyłącznie chińskie. Z samej definicji z tych szlaków można wspólnie korzystać. Skoro są to szlaki, to nie mogą być w jedną stronę" - powiedział Macron w Xi'an, stolicy prowincji Shaanxi (Szensi), która była miastem początkowym starożytnego Jedwabnego Szlaku.
Globalna inicjatywa Pasa i Szlaku, nazywana również Nowym Jedwabnym Szlakiem, ma na celu budowę lądowych i morskich korytarzy transportowych pomiędzy krajami Azji, Europy i Afryki a Chinami, stymulację światowego handlu i rozszerzenie wpływów gospodarczych Chin. Jej powstanie ogłoszono w 2013 roku. W maju 2017 roku prezydent Chin Xi Jinping poinformował, że przeznaczy na nią 124 mld dolarów.
Przeciwnicy planu postrzegają ambitną inicjatywę Xi jako próbę zwiększenia politycznych wpływów i obecności Pekinu na świecie

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Macron za współpracą Chin i UE w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.