"Przeproście za polski terror i okupację Ukrainy"

"Przeproście za polski terror i okupację Ukrainy"
Ukraińscy nacjonaliści szykują protesty przed polskimi konsulatami (fot. PAP/EPA Sergey Dolzhenko)
PAP / zylka

W odpowiedzi na planowane w Polsce protesty przeciwko gloryfikacji Stepana Bandery i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) ukraińscy nacjonaliści szykują pikiety polskich placówek dyplomatycznych na Ukrainie.

W piątek ma do nich dojść przed polską ambasadą w Kijowie oraz przed konsulatami we Lwowie, Łucku, Odessie i Charkowie – podała w czwartek nacjonalistyczna partia Swoboda.

DEON.PL POLECA

Uczestnicy akcji będą apelowali do władz polskich o "oficjalne przeprosiny za politykę przymusowej polonizacji Ukraińców w okresie od XV do XX stulecia", odszkodowania dla Ukraińców, "którzy ucierpieli wskutek polskiego terroru i okupacji ziem ukraińskich w XX wieku", a także domagać się "osądzenia przestępstw wobec Ukraińców, dokonanych przez polskie formacje zbrojne, w szczególności Armię Krajową".

W Polsce protesty przeciwko gloryfikacji Bandery i UPA organizują tymczasem środowiska kresowe. Odbędą się one także w piątek o godz. 15 w sześciu miastach. Tego samego dnia o godz. 13 w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa w Warszawie planowane jest spotkanie z dziennikarzami.

– W piątek o godz. 15 równocześnie przed ambasadą Ukrainy w Warszawie oraz w pięciu innych miastach w Polsce, gdzie znajdują się konsulaty Ukrainy, tj. w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Lublinie i Gdańsku, odbędą się protesty zorganizowane przez rodziny pomordowanych na Kresach Wschodnich przez członków UPA. Protestować będziemy pod hasłem: "Przyjaźń i współpraca. Juszczenko, Bandera, UPA i SS-Galizien hańba i potępienie" – powiedział wcześniej organizator protestów, ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Bandera był przywódcą jednej z frakcji OUN, której zbrojne ramię, UPA, obarczana jest odpowiedzialnością za prowadzone od wiosny 1943 r. czystki etniczne ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Tydzień później, w trakcie obchodów rocznicy bitwy pod Krutami, gdzie 29 stycznia 1918 r. wojska proklamowanej rok wcześniej Ukraińskiej Republiki Ludowej poniosły klęskę w nierównym starciu z wojskami sowieckimi, Juszczenko ogłosił dekret, w którym uznał członków OUN i UPA za uczestników walk o niepodległość państwa.

Prezydent Juszczenko opuści niebawem swe stanowisko. W wyborach prezydenckich 17 stycznia, w których ubiegał się o reelekcję, zdobył 5,45 proc. poparcia. W walce o prezydenturę zmierzą się w drugiej turze, 7 lutego, premier Julia Tymoszenko i lider opozycyjnej Partii Regionów Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Przeproście za polski terror i okupację Ukrainy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.