Przerwa na opracowanie zmian w konstytucji

Przerwa na opracowanie zmian w konstytucji
(fot. blandm / Foter / CC BY-NC-SA)
PAP / kn

Parlament Ukrainy nie będzie obradował, póki szefowie frakcji nie opracują wspólnego projektu zmian w konstytucji, ograniczających uprawnienia prezydenta i rozszerzających kompetencje Rady Najwyższej - ogłosił w czwartek szef parlamentu Wołodymyr Rybak.

Polityk wyraził nadzieję, że jeśli posłowie dojdą do porozumienia, kolejne posiedzenie Rady Najwyższej Ukrainy można będzie zwołać w przyszłym tygodniu. "Możliwe, że będzie to we wtorek, czy w środę. Zależy to od gotowości do rozpatrzenia tego ustalonego wspólnie projektu przez przedstawicieli wszystkich frakcji" - powiedział Rybak.
Tymczasem według szefa klubu rządzącej Partii Regionów Ołeksandra Jefremowa nowa konstytucja może być uchwalona nie wcześniej, niż w październiku. "Nasza frakcja będzie uczestniczyła w opracowywaniu tego dokumentu i poprze go w głosowaniu. Naszym zdaniem należy zrobić tak, by ustawa zasadnicza w kształcie, który odpowiada społeczeństwu, została przyjęta w październiku" - oświadczył.
"Nasi oponenci grają na czas, a ludzie na Majdanie nie chcą czekać tak długo. Proponujemy, by tekst konstytucji został przegłosowany we wtorek" - odpowiedział na to szef frakcji parlamentarnej opozycyjnej Batkiwszczyny Arsenij Jaceniuk.
Polityk wyjaśnił wcześniej, że opozycja przygotowała projekt zmian w ustawie zasadniczej, który odbiera prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi jego "dyktatorskie i imperatorskie uprawnienia". Jaceniuk ujawnił, że projekt przewiduje odebranie prezydentowi m.in. prawa do mianowania rządu, szefów prokuratury generalnej, oraz Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.
"Wszelkie próby odwlekania tego procesu doprowadzą tylko do eskalacji konfliktu. Janukowycz nie może jeździć (za granicę) i kupczyć interesami państwa. W Soczi (dokąd prezydent Ukrainy udaje się na otwarcie zimowej olimpiady) niczego nie dostanie, prócz posady gubernatora Małorosji" - podkreślił Jaceniuk.
Na Ukrainie trwa od listopada kryzys polityczny po odmowie podpisania przez prezydenta Janukowycza, pod naciskiem Rosji, umowy stowarzyszeniowej z UE. Po użyciu siły przez władze pokojowe początkowo protesty przemieniły się w antyrządowe zamieszki z żądaniem dymisji prezydenta.
Zdaniem opozycji dla uregulowania kryzysu należy przywrócić konstytucję w kształcie z 2004 roku, zgodnie z którą na Ukrainie obowiązywał system parlamentarno-prezydencki. W 2010 roku, gdy do władzy doszedł Janukowycz, Trybunał Konstytucyjny uznał, że zmiany ograniczające władzę prezydenta na rzecz parlamentu zostały uchwalone w 2004 roku wbrew procedurom.
Trybunał orzekł wówczas, że na Ukrainie przywraca się konstytucję z 1996 roku. Ukraina przekształciła się tym samym z powrotem w państwo z systemem prezydencko-parlamentarnym.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przerwa na opracowanie zmian w konstytucji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.