Przymusowe małżeństwa w obozach dla uchodźców

Przymusowe małżeństwa w obozach dla uchodźców
(fot. shutterstock)
KAI/ ed

W obozach uchodźców na Bliskim Wschodzie zawieranych jest coraz więcej przymusowych małżeństw dzieci. Szczególnie wysoka jest liczba małżeństw nieletnich dziewcząt z Syrii. Zaniepokojone tą sytuacją jest stowarzyszenie wiosek dziecięcych SOS w Monachium.

Przed wojną w Syrii notowano 13 procent zawieranych małżeństw, w których jedno lub oboje partnerów było w wieku poniżej 18 lat - obecnie jest to ponad 51 procent. Dotyczy to zwłaszcza obozów uchodźców w Jordanii, Libanie, Iraku i Turcji. Jak poinformowała Alia Al-Dalli ze stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce na Bliskim Wschodzie, w wielu przypadkach rodzice działają w dobrej wierze. Uważają, że w sytuacji uchodźców małżeństwo chronić będzie ich córki finansowo, a także osobiście. Innym powodem jest ubóstwo rodziców, którzy nie mogą zapewnić posagu swojej córce.

DEON.PL POLECA
Jednak skutki takich małżeństw dzieci są katastrofalne. Dziewczęta nie tylko przestają chodzić do szkoły i są izolowane społecznie, ale często padają ofiarą domowej przemocy i wykorzystywania seksualnego przez z reguły znacznie starszego małżonka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przymusowe małżeństwa w obozach dla uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.