Putin i Clinton o współpracy gospodarczej
Premier Rosji Władimir Putin oświadczył w piątek, że rosyjskie firmy powinny otrzymać wyraźny sygnał, że są mile widziane na rynku USA. Zwrócił też uwagę, iż obroty handlowe między obu krajami w 2009 roku spadły o ponad połowę - z 36 do 16 mld dolarów.
Putin powiedział to podejmując w swojej rezydencji w Nowo-Ogariowie koło Moskwy amerykańską sekretarz stanu Hillary Clinton, która w piątek zakończyła dwudniową wizytę w Rosji. Głównym tematem ich rozmowy były problemy współpracy gospodarczej między Rosją i Stanami Zjednoczonymi.
Pani Clinton ze swej strony zadeklarowała, że USA są zainteresowane współpracą z Rosją - tak na arenie międzynarodowej, jak i w sprawach handlowo-gospodarczych. Oznajmiła też, iż Waszyngton niezmiennie opowiada się za przystąpieniem Federacji Rosyjskiej do Światowej Organizacji Handlu (WTO).
Wcześniej sekretarz stanu USA została przyjęta przez Dmitrija Miedwiediewa. Prezydent Rosji oświadczył, że w ciągu minionego roku stronom udało się powstrzymać degradację ich stosunków, którą obserwowano przed objęciem władzy przez prezydenta Baracka Obamę.
Clinton i szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow potwierdzili po tym spotkaniu, że ich kraje są bliskie zakończenia negocjacji na temat nowego układu o redukcji strategicznych zbrojeń nuklearnych. Stan prac nad dokumentem był głównym tematem rozmowy amerykańskiej sekretarz stanu z Miedwiediewem.
Ławrow i Clinton uchylili się jednak od odpowiedzi na pytania o to, kiedy i gdzie zostanie podpisany ten traktat, mający zastąpić wygasły w grudniu układ START-1, zawarty w 1991 roku przez ZSRR i USA.
"Jesteśmy bardzo bliscy porozumienia" - oświadczyła Clinton. "Negocjatorzy zdołali rozwiązać główne problemy. Pozostają aspekty techniczne" - dodała. Z kolei Ławrow oznajmił, że liczy na to, iż genewskie negocjacje zostaną zakończone w najbliższym czasie.
Tymczasem wiceszef kancelarii rządu Rosji Jurij Uszakow ocenił w piątek, że "porozumienie zostanie podpisane najprawdopodobniej w kwietniu". Uściślił, że "nie w Waszyngtonie, lecz najprawdopodobniej w Europie".
Wśród tematów rozmów Clinton z rosyjskimi przywódcami był także program atomowy Iranu, nierozprzestrzenianie broni jądrowej, przygotowania do kwietniowej konferencji na temat bezpieczeństwa nuklearnego w Waszyngtonie, sytuacja w Afganistanie, problemy bezpieczeństwa euroatlantyckiego, prawa człowieka i stosunki bilateralne.
Skomentuj artykuł