Putin prezydentem, a Miedwiediew premierem

Putin prezydentem, a Miedwiediew premierem
(fot. EPA/Aleksander Zemlianiczenko)
PAP / drr

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, któremu nowy gospodarz Kremla Władimir Putin powierzył w poniedziałek misję sformowania nowego rządu, rozpoczął konsultacje z partiami, reprezentowanymi w Dumie Państwowej Federacji Rosyjskiej.

W godzinach popołudniowych Miedwiediew spotkał się z przedstawicielami Jednej Rosji oraz Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego. Z reprezentantami Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) Giennadija Ziuganowa i socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji Siergieja Mironowa kandydat na premiera spotka się we wtorek przed południem.

DEON.PL POLECA
Duma Państwowa rozpatrzy kandydaturę 46-letniego Miedwiediewa we wtorek po południu na nadzwyczajnym posiedzeniu. Wynik głosowania jest przesądzony. Jedna Rosja, którą Miedwiediew w grudniu 2011 roku poprowadził do wyborów parlamentarnych i na której czele w końcu maja formalnie stanie, zastępując Putina, dysponuje 238 głosami w 450-osobowej Dumie. Jego kandydaturę - jak zapowiedział już Żyrinowski - poprze też LDPR, kontrolująca 56 miejsc w niższej izbie parlamentu.

Oczekuje się, że zaraz po zatwierdzeniu przez Dumę kandydatury Miedwiediewa prezydent swoim dekretem oficjalnie powoła go na stanowisko premiera. Nowy szef rządu będzie miał tydzień na zaproponowanie struktury i składu swojego gabinetu.

DEON.PL POLECA

Analitycy spodziewają się, że wielu członków poprzedniego rządu, którym kierował Putin, wejdzie w skład nowego. Do czasu wyłonienia nowego szefa rządu obowiązki premiera pełnić będzie dotychczasowy I wicepremier Wiktor Zubkow

Tymczasem Władimir Putin po zaprzysiężeniu na prezydenta Federacji Rosyjskiej w poniedziałek zajął prezydencki gabinet na Kremlu.

Gabinet prezydenta FR znajduje się w gmachu dawnego Senatu, klasycystycznym budynku ukończonym w 1790 roku. Jego pierwszym gospodarzem był Borys Jelcyn. Przedstawiciel kremlowskiej administracji (kancelarii) Wiktor Chriekow twierdzi, że od tego czasu jego wystrój nie uległ większym zmianom.

Putin i Miedwiediew nie będą wymieniać się podmoskiewskimi rezydencjami. Ten pierwszy pozostanie w Nowo-Ogariowie, 12 km na północny zachód od stolicy, do którego wprowadził się w 2000 roku, a którego poprzednim gospodarzem był prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow.

Natomiast drugi będzie nadal mieszkać w Gorkach, 14 km na północny zachód od Moskwy, dawnej podmiejskiej rezydencji Jelcyna, zmodernizowanej przed objęciem przez Miedwiediewa urzędu głowy państwa w 2008 roku.

Putin i Miedwiediew zachowają też swoje dotychczasowe limuzyny. Obaj mają do dyspozycji opancerzone pojazdy marki Mercedes-Benz S600 Guard Pullman.

Nie będą również wymieniać się samolotami. Obaj latają podobnymi pod względem wyposażenia maszynami Ił-96. W tym roku do swojej dyspozycji mają także otrzymać dwa airbusy i dwa nowe śmigłowce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Putin prezydentem, a Miedwiediew premierem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.