Putin: zajmę Kijów w dwa tygodnie

Putin: zajmę Kijów w dwa tygodnie
(fot. EPA/ALEXEY NIKOLSKY)
5 lat temu
"LaRepubblica" / wp.pl / PAP / pz

Jeśli Europa będzie wciąż straszyć Rosję sankcjami, to rosyjskie wojska zajmą Kijów w dwa tygodnie - tak miał powiedzieć Władimir Putin w rozmowie z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.

O samej rozmowie poinformować miał sam szef KE podczas ostatniego weekendowego szczytu Unii Europejskiej - pisze włoski dziennik "La Republica".

Włoski dziennik opisując rozmowy, które toczyły się w sobotę, używa określenia "surrealistyczne". Dyskutowano bowiem nie tylko o obsadzie stanowisk w unijnych instytucjach, ale także o sankcjach wobec Rosji - przy sprzeciwie Węgier, Słowacji i Cypru. Wówczas właśnie Barroso opowiedział o rozmowie z Putinem.

Kliczko apeluje do Niemiec o sprzęt wojskowy

Mer Kijowa Witalij Kliczko zaapelował we wtorek na łamach dziennika "Bild" do władz Niemiec o dostawy sprzętu wojskowego dla Ukrainy. Podjęta już decyzja o dostawach niemieckiej broni dla irackich Kurdów jest odważna i słuszna - pisze Kliczko w komentarzu.

"Istnieje jednak jeszcze inna lista potrzeb, na którą od trzech miesięcy nie ma odpowiedzi" - krytykuje ukraiński polityk.

"Od trzech miesięcy Ukraina zabiega o wsparcie ze strony krajów NATO. A przecież nie chodzi o wyrzutnie rakiet czy karabiny, lecz hełmy i kamizelki kuloodporne", by lepiej chronić ukraińskich żołnierzy walczących z prorosyjskimi separatystami - czytamy w artykule Kliczki.

"Europa musi wreszcie zrozumieć, że stawką od dawna nie jest tylko Ukraina. Ukraińscy żołnierze bronią nie tylko Ukrainy, lecz całej Europy, bronią europejskich wartości. Trzeba powstrzymać (prezydenta Rosji Władimira) Putina" - pisze mer Kijowa.

Rząd Niemiec zdecydował w niedzielę, że przekaże broń irackim Kurdom, którzy walczą z dżihadystami z Państwa Islamskiego. Będzie to m.in. 30 wyrzutni rakiet przeciwpancernych Milan wraz z 500 pociskami oraz 8 tys. karabinów szturmowych G3 i G36.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Putin: zajmę Kijów w dwa tygodnie
Komentarze (23)
P:
Pupil :-)
5 września 2014, 20:16
Wybaczcie, że będę przewrotny, ale zadam wszystkim kilka pytań: - Jak dzisiaj nazywamy i Kim byli walczący powstańcy śląscy w w trzech powstaniach po I wojnie światowej?  - Czy Warszawa miała obowiazek im pomagać, czy powinnien polski rząd zostawić ich na  pastwę Niemiec? - Czy Polska wówczas była w stanie zagrozić Berlinowi, jak dzisiaj Moskwa Kijowowi? - Czy Putin powiedział coś fałszywego i nieprawdziwego? - Dlaczego tak wrogie jest nastawainie do Rosji, a przez różowe okulary patrzy się na wywoływane ciągłe wojny przez USA i Izrael? - Jakim językiem można nazwać napaść na Irak, Afganistan, Jugosławię? Bardzo dziękuję i proszę o merytoryczne odpowiedzi.    
K
kemot
5 września 2014, 21:04
Obrażasz pamięć bohaterów, którzy po 123 latach germanizacji przelewali krew za wolność. Nie ma żadnej analogii między państwem niemieckim w 1918 a państwem ukraińskim dzisiaj tak samo jak nie ma żadnej analogii między Polską 1918 roku a Rosją 2014. Można mieć uwagi co do amerykańskich metod ale żadna z wymienionych przez Ciebie wojen nie skończyła się aneksją. W przypadku wojen z udziałem Rosji KAŻDA kończy się aneksją. Zwracam też uwagę, że Rosja inicjuje konflikty a USA próbują je gasić lub im zapobiegać. Dla przypomnienia zanim do Iraku weszli Amerykanie to Irak napadł na Kuwejt. W Afganistanie talibowie wyrzynali wszystkich myślących inaczej. W Jugosławii dochodziło do ludobójstwa. W Gruzji? Mołdawii? Na Krymie? W Donbasie? Wszędzie tam konflikt był generowany przez Rosję. USA są w trakcie interwencji wspierane przez inne demokratyczne kraje. Rosja interweniuje zawsze sama, bo NIKT, żadne państwo nie popiera jej interwencji. Bardzo dziękuję i proszę nie odpowiadać.
L
leszek
5 września 2014, 22:06
1) Powstania śląskie to wydarzenie z innej epoki i dziejące się w innych realiach. Zalecam lekturę książek z historii Polski, Z równym powodzeniem można przywoływać Powstanie Listopadowe, Kongres Wiedeński, wojny napoleońskie, wyprawy krzyżowe itp itd. To jest chyba cały problem z przywódcami na Kremlu. Chcą cofnąć zegar historii i cofnąć się do realiów z czasów ZSRR czy Stalina, zamiast zrozumieć, ze zyjemy już w XXI wieku. 2) Putin powiedział całą masę kłamstw i fałszów. Np. twierdził, że Krym zajęły nie znane nikomu "zielone ludziki",a potem - jak kłamstwa był zbyt oczywiste - przyznał,  że to było wojsko rosyjskie. Więc dzisiaj wiarygodność Putina jest zerowa i nikt nie zwraca na jego deklaracje najmniejszej uwagi. 3) "Napaść" na Irak, Afganistan i Jugosławię były działaniami uzgodnionymi przez wspólnotę międzynarodową, to nie była arbitralne decyzje jednego państwa na podstawie wymyślonych przez to państwo argumentów. Bardzo dziękuję i proszę o merytoryczną polemikę.
P:
Pupil :-)
8 września 2014, 00:06
Powstania śląskie są analogiczne do powstań w Donicku - jesteś członkiem wiekiego panstwa, w którym swego czasu wszystko było darmo i wspólne. Raptem budzisz się w innym państwie i zmieniają się rządy, a Ty dostajesz wciąż w d... po pensji i w ogóle. Dziwisz się ludziom, że chcą przynależeć do lepiej uposażonej i bogatszej, stabilniejszej Rosji?  Jaką Oni mają alternatywę, z rujnowaną goispodarką, oligarachami i swoją biedą w bogatej Europie, która po "wysaniu soków", będzie nimi tylko pogardzać?  Ameryka jest równie obłudna, albo i bardziej, bo najpierw skoptowała NATO, rzekomym wyiadem o broni chemicznej, a potem nie umieli jej znaleźć. Skutk upadku Hsajnai są do dzisiaj opłakane i trwa ciagła wojna po zaszczepieniu demokracji.  Napaść jest napaścią, bez względu na czyjeś przyzwolenie czy zgodę. Jest w celach gospodarczych i poza włsnymi granicami co non styop czyni USrAel i w obronie "swoich" ludzi oraz wpływów sąsiedzkich w przypadku Rosji na Ukrainie.  
PP
puk, puk
8 września 2014, 01:02
Pupil vel Borys Polewoj - soki z Ukrainy (i nie tylko z niej) wyssała już Rosja, rękami ekipy agenta Janukowycza ją osłabiła, a w końcu napadła bez wypowiedzenia wojny - jak szczur. I nie idealizuj tego "wielkiego państwa", bo jeżeli korzystałeś "za darmo" ze "wspólnego" to oznacza, że złodziejem była władza, albo ty. 
BP
biologiczne przetrwanie
2 września 2014, 15:41
Powinniśmy przestać z takim pietyzmem oglądać się na UE i NATO (przykład: w 1939 r. opóźniliśmy na prośbę Wielkiej Brytanii powszechną mobilizację, co skończyło się wrześniową tragedią), i pozostając ich członkiem, biorąc przykład z Izraela, zadbać we własnym zakresie o swój interes. Przypomnę, że w czasie wojny sześciodniowej i Jom Kippur - arabowie dysponowali przytłaczającą przewagą w ludziach, sprzęcie i nieograniczonych dostawach sowieckich, a mimo to bezapelacyjnie pokonał swoich wrogów. 1) polski wywiad powinien przypominać Mosad, 2) jawne, czy niejawne sojusze bilateralne z: USA, Chinami!!! - oni bardzo potrzebują przyczółka w Europie (w połowie lat 1950 Gomułka szantażował ZSRR możliwością sojuszu Polski z Chinami), Iranem, RPA, Brazylią itp. 3) stworzyć tarczę antyrakietową bez oglądania się na nic (koszty) i na nikogo (pseudo-sojusznicy), bo od tego może zależeć nasze BIOLOGICZNE PRZETRWANIE, 4) zbudować własną broń jądrową (jeśli może Korea Pn. - to my też); 5) wejść w posiadanie rakiet zdolnych przenieść te ładunki jądrowe do Moskwy i Petersburga - Władywostok możemy sobie łaskawie odpuścić. 6) Polscy wojskowi nie powinni się oglądać na Jaruzelskiego i Berlinga, tylko na Żółkiewskiego, Chodkiewicza, Sobieskiego i Piłsudskiego - powinni mieć otwartye głowy i przestać się trząść na dźwięk słowa Rosja. Prawda, że Rosja wiele razy z nami przegrała. Ale też prawdą jest, że wiele razy brała od nas baty! Całość należy przeprowadzić bez rozgłosu, skutecznie uciszając chętnych do gadania. Polska liczy się przede wszystkim, cała reszta (mam na myśli te wszelkie zapewnienia o pomocy) to ułuda!
P
Polak
2 września 2014, 12:23
Krym nigdy Ukraiński nie był, więc naturalnym jest, że Rosja go odbiera. Naturalnym jest także to, że chce mieć z nim połączenie lądowe. Ukraińcy to naród w którym zciera się wschód z zachodem(jak przed wiekami w Rzeczypospolitej) więc naturalnym jest, że musi się zrodzić konflikt między zwolennikami dążenia do danej cywilizacji, a że tak się dziwnie stało że zwolennicy zachodu mieszkają na zachodzie, a wschodu na wschodzie, to jakoś nie dziwi mnie, że skoro władzę przejęli ukraińscy nacjonaliści prozachodni, to ludność prowschodnia nie chce z nimi mieć do czynienia. Śmieszy mnie to jak reporterki z minami bojowymi wypytują "agresorów" na Ukrainie czemu czynią takie zło. Oni tylko bronią swojej ziemi, przed obcą im kulturą... Polska wtrąca się niepotrzebnie i nie umiejętnie, a szkoda, bo moglibyśmy wykorzystać to że jesteśmy na styku wschodu i zachodu i umiejętnie balansować jak Węgrzy, dzięki czemu mielibyśmy korzyści z obu wspaniałych cywilizacji.
Jan P
Jan P
2 września 2014, 12:43
nie czytałeś chyba kolego listu otwartego do Rosjan od mieszkańców Doniecka..
P
Polak
2 września 2014, 13:00
Cały naród rosyjski - 143 mln ludzi napisało jeden list do mieszkańców Doniecka? Nie słyszałem o tym! Jak oni to zrobili, że WSZYSCY Rosjanie się zebrali i napisali? Muszę to koniecznie zobaczyć
P
Polak
2 września 2014, 13:02
Ktoś tu nie doczytał co Jan P pisze i psuje dyskusję...
L
leszek
2 września 2014, 14:30
Odpuść sobie to bajdurzenie i bełkotanie. Konflikt na wschodzie Ukrainy nie wziął się z jakichś z "naturalnego dążenia" kogoś tam do czegoś tam, ale z tego, ze przywódcy na Kremlu uznali, ze wojna pomoże im w osiągnięciu jakiś celów. A że na wojnie giną bezbronni i niewinni ludzie to ich w ogóle nie interesuje. To taka odziedziczona po Stalinie i caracie mentalnośc, gdzie ludzie są wyłącznie zasobami, pionkami.
O
olo
2 września 2014, 14:45
No tak, te korzyści... jak prostytutka?
2 września 2014, 14:51
Przekaż informację  o tym, co tu jest naturalne, Tatarom.
H
historyk
2 września 2014, 15:45
Sama Rosja to taki sztuczny, pasożytniczy twór, który powstał w wyniku wojen, podbojów, rzezi, deportacji, masakrowania i wynaradawiania rodzimej ludności. Współczesna Rosyjska Federacja to takie dziwadło, które powstało po rozpadzie ZSRR.
P:
Pupil :-)
5 września 2014, 20:24
A czym są obie Ameryki z USA na czele? Czym jest obecny Izrael? Czym jest generalna większość państw świata z kontynentem australisjkim, jako obrazowym przykładem pokojowo-miłościwego postepowania Anglosasów.
K
kemot
5 września 2014, 21:08
generalna większośc państw po II wojnie zerwała z wcześniejszą agresywną polityką wobec sąsiadów. Rosja wręcz przeciwnie. To czyni różnicę istotną dla nas współczesnych...
P:
Pupil :-)
6 września 2014, 01:11
Zwłaszcza Izrael sponsorowany przez Wielkiego Brata, zakulisowo poprzez finanse sterowanego rodami spod zanaku gwiazdy.  
K
kemot
6 września 2014, 08:53
Domyślam się, że masz w zanadrzu propozycję dla Izraela, w jaki sposób ma utrzymać swoją państwowość metodami dyplomatycznymi po rozwiązaniu armii.
A
antidotum
2 września 2014, 10:45
Awantura na Uktainie jest dowodem politycznego idiotyzmu takich "mężów stanu" jak Sikorski i jego równie utalentowanych kumpli. Za ten idiotyzm już życiem płacą Ukraińcy, a mogą zapłacić również inni Europejczycy.
MR
Maciej Roszkowski
2 września 2014, 16:45
Następny "zielony ludzik"?
R
rat
2 września 2014, 10:20
Jedni mówią że "tak miał powiedzieć Putin" a inni mówią że powiedział inaczej, to jest duża różnica. A przecież DEON chyba  nie chce powtarzać plotek.
TS
Thomas Sean Connery
2 września 2014, 09:58
I tak mu się nie uda!
BK
benek k.
2 września 2014, 09:21
Jest to możliwe bo Obama schował sie w piwnicy w Białym Domu![url]http://arturprosty.blogspot.com/2014/08/fuck-you-ameryko.html[/url]

Skomentuj artykuł

Putin: zajmę Kijów w dwa tygodnie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.