Raport o stanie antysemityzmu na świecie

(fot. Wikimedia Commons)
PAP / mm

Liczba brutalnych ataków na Żydów spadła na świecie w ciągu 2013 roku, ale w Europie zjawisko antysemityzmu jest bardziej powszechne za sprawą wzrostu popularności ekstremistycznych partii politycznych - twierdzą naukowcy z uniwersytetu w Tel Awiwie.

W ubiegłym roku badacze odnotowali 554 brutalne akty antysemityzmu, w tym ataki na ludzi i akty wandalizmu na cmentarzach żydowskich, w synagogach i żydowskich instytucjach - wynika z opublikowanego w niedzielę raportu.

Dane wskazują, że liczba takich ataków spadła o 19 proc. w porównaniu z rokiem 2012, kiedy to doszło do zamachu na szkołę żydowską w Tuluzie, na południu Francji, a następnie wielu napaści inspirowanych tym incydentem.

Pomimo spadku liczba ataków była podobna do poziomu odnotowanego w roku 2011 i w ciągu minionych 10 lat. Średnia ta jest znacznie wyższa niż 150-200 przypadków rocznie, które odnotowywano w latach 1994-2004. Podobnie jak rok wcześniej najwięcej incydentów (116) wydarzyło się we Francji. Ponad jedna trzecia ataków na całym świecie jest wymierzona w ludzi.

DEON.PL POLECA


Autorzy raportu alarmują, że zachowania rasistowskie i antysemickie stają się coraz bardziej akceptowane, zwłaszcza wśród młodzieży w Europie. Jak przykład podano rosnącą popularność gestu zwanego quenelle, czyli odwróconego nazistowskiego pozdrowienia, rozpropagowanego przez kontrowersyjnego francuskiego komika. Udokumentowano wykonywanie tego gestu np. przed domem Anny Frank czy w nazistowskich obozach koncentracyjnych.

"To zakażenie publicznym antysemityzmem zatacza coraz szersze kręgi - twierdzi przewodniczący Europejskiego Kongresu Żydów Wiaczesław Mosze Kantor. - Kto by wyobraził sobie jeszcze 10 lat temu kogoś, kto wykonuje quenelle przed bramami Auschwitz?".

Kantor wyraził niepokój w związku z rosnącą popularnością skrajnej prawicy, zwłaszcza we Francji, na Węgrzech i w Grecji, gdzie partie te mogą mieć wysokie notowania w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Wspomniał również o sytuacji na Ukrainie, gdzie - zdaniem Kantora - społeczność żydowska została wmanewrowana w konflikt między nacjonalistami i prorosyjskimi separatystami; obie strony używają tam antyżydowskiej retoryki i oskarżają się wzajemnie o przyciąganie antysemickich zwolenników.

Raport o antysemityzmie na świecie jest publikowany każdego roku przed Dniem Pamięci o Ofiarach i Bohaterach Holokaustu, którego obchody w Izraelu rozpoczną się w niedzielę wieczorem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Raport o stanie antysemityzmu na świecie
Komentarze (10)
AT
arab też semita
28 kwietnia 2014, 07:29
Grzech pychy - chcą być i najlepsi i najgorsi. Czy jest raport nt przyczyn niecheci do tej nacji?
MR
Maciej Roszkowski
27 kwietnia 2014, 22:03
A w ową pamiętną Niedzielę zabrakło czujności i metod Feliksa Edmundowicza
MR
Maciej Roszkowski
27 kwietnia 2014, 22:02
    Antysemityzm, podbnie jak wszystkie przesądy rasowej jest złem i grzechem. Jest rzeczą naturalną, że zjawisko antysemityzmu badane jest przez uniwersytet z Izraela.      U nas przydało by się polskie badanie jak często i pojawiaja się w prasie zagranicznej "polskie obozy koncentracyjne" i dlaczego, bo nie jest to dziełem przypadku, czy tylko ignorancji.     Co mówi się i pisze w profesjonalnych opracowanich o przyczynach II wojny światowej, bo wątek polskiej odpowiedzialności zaczął się, na razie niesmialo, pojawiać. Na jaka skalę  zawłaszczane sa sukcesy polskiego wywiadu w II wojnie, jaka była skala grabieży polskich dóbr kultury zrabowanych przez Niemców (przepraszam Nazistów), ile udalo się odzyskać etc. Dłuzszą listę tych zjawisk mogę podać.  Wreszcie pytanie, co robią odnośne służby np. MSZ . Min. Kultury, Radcy Kulturalni w ambasadach. Przydał by się taki interdyscyplinarny raport.
A
adamigo
27 kwietnia 2014, 21:43
Ciekawe, że wspomniany na końcu Dzień Pamięci o Ofiarach obchodzi się w niedzielę. Zapewne dlatego, że pierwszymi prześladowanymi okazali się według uczonych z Tel-Awiwu członkowie Sanhedrynu, któremu właśnie w ową pamiętną Niedzielę sytuacja wymknęła się spod kontroli:>
L
leszek
27 kwietnia 2014, 20:56
Jak ktoś sądzi, że antysemityzm i przemoc powodowana antysemityzmem to przeszłość i historia, to wyrażnie jest w błędzie.
T
tak
27 kwietnia 2014, 21:15
A przemoc powodowana innymi anty- np: antypolonizm, antyarabizm, antykatolicyzm, antyprotestantyzm, antyamerykanizm, antynormalizm, antyrodzinizm, antypatriotyzm, antymiłosierdzizm,  antykulturalizm, antyfeminizm, rasizm, antymerytokratyzm, antyliberalizm, antydemokratyzm, antypersonalizm,  itd?
L
leszek
27 kwietnia 2014, 22:54
A co ma piernik do wiatraka ?
jazmig jazmig
28 kwietnia 2014, 07:21
a co mnie obchodzi antysemityzm? mnie obchodzi antypolonizm.
N
Nienasycony
27 kwietnia 2014, 20:17
Dlaczego nie ma raportów o stanie agresji przeciw Eskimosom, Hotentotom, rudym, łysym i cyklistom? 
jazmig jazmig
27 kwietnia 2014, 19:34
Proszę o sporządzenie raportu nt. antypolonizmu, z uwzględnieniem polskich reżyserów i finansującego ich PISF.