Rick Perry rezygnuje z walki o nominację

Rick Perry rezygnuje z walki o nominację
Gubernator Teksasu Rick Perry z żoną i synem. (fot. EPA/ERIK S. LESSER)
PAP / psd

 Gubernator Teksasu Rick Perry wycofał się w czwartek z prawyborów w Partii Republikańskiej (GOP), które wyłonią jej kandydata w wyborach prezydenckich, i udzielił poparcia byłemu przewodniczącemu Izby Reprezentantów Newtowi Gingrichowi.

Perry przez pewien czas prowadził nawet w sondażach wśród kandydatów do nominacji, kreowany na lidera przez prawicę w GOP. Nie zyskał jednak większego poparcia w pierwszych prawyborach, w stanach Iowa i New Hampshire, głównie wskutek fatalnych występów w debatach telewizyjnych.

"Nigdy nie uważałem, że konserwatywny ruch w Ameryce ogranicza się do jednej osoby. Naszym celem jest nie tylko odsunięcie od rządów prezydenta (Baracka) Obamy, ale i zastąpienie go prawdziwym konserwatystą, który przyniesie rzeczywiste zmiany" - powiedział Perry, ogłaszając swoją rezygnację.

"Potrzebujemy śmiałego konserwatysty jako przywódcy, dlatego zawieszam swoją kampanię o nominację prezydencką i wzywam do poparcia Newta Gingricha" - oświadczył gubernator.

DEON.PL POLECA

W prawyborach w New Hampshire Perry zdobył zaledwie 1 procent głosów, a w bardziej konserwatywnej Karolinie Południowej, gdzie liczył na więcej, sondaże wskazują, że głosowałoby na niego zaledwie kilka procent wyborców.

Prowadzi tam faworyt republikańskich elit Mitt Romney z nieznaczną przewagą nad Gingrichem. Poza tą dwójką o nominację walczą jeszcze: były senator Rick Santorum i kongresman z Teksasu Ron Paul. Wszyscy czterej spotkają się na debacie telewizyjnej w czwartek wieczorem (czasu lokalnego).

W czasie swojej kampanii Perry wykazał intelektualną bezradność w starciach z rywalami i kompromitujący brak wiedzy o sprawach międzynarodowych.

W czasie jednej z debat zapytany o jego propozycję zmniejszenia liczby ministerstw federalnych nie potrafił powiedzieć, które resorty chciałby zlikwidować.

Podczas poniedziałkowej debaty w Myrtle Beach w Karolinie Południowej powiedział, że w Turcji władzę sprawuje rząd "terrorystów islamskich".

Rządząca w Turcji Partia Sprawiedliwości i Rozwoju jest stronnictwem umiarkowanych islamistów i chociaż rząd premiera Recepa Tayyipa Erdogana prowadzi politykę zbliżenia do krajów muzułmańskich oraz Iranu, odcina się od islamskiego radykalizmu. Turcja jest członkiem NATO, a więc sojusznikiem USA.

Rząd w Ankarze ostro zaprotestował przeciw wystąpieniu Perry'ego.

Wcześniej gubernator Teksasu oskarżał o "zdradę stanu" prezesa Rezerwy Federalnej Bena Bernanke za jego działania na rzecz pomocy bankom.

Zdaniem komentatorów rezygnacja Perry'ego może trochę wzmocnić szanse Gingricha, ale w ograniczonym stopniu ze względu na nikłe poparcie dla gubernatora Teksasu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rick Perry rezygnuje z walki o nominację
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.