Rosja / MSZ: odpowiemy symetrycznie na wydalenie dyplomaty ze Słowacji

Rosja / MSZ: odpowiemy symetrycznie na wydalenie dyplomaty ze Słowacji
(fot. PAP/EPA/MAXIM SHEMETOV/POOL)
PAP / jp

Rosja odpowie analogicznymi krokami na wydalenie swego dyplomaty ze Słowacji - zapowiedziało w środę MSZ w Moskwie po poinformowaniu przez słowackie władze o wyrzuceniu z kraju rosyjskiego dyplomaty, który prowadził działalność szpiegowską.

"Strona rosyjska zareaguje na nieprzyjazne działania Bratysławy zgodnie z zasadą wzajemności" - oświadczyło MSZ.

Wcześniej premier Słowacji Peter Pellegrini poinformował o wydaleniu z kraju rosyjskiego dyplomaty. Według premiera dyplomata prowadził działalność szpiegowską, niezgodną z zasadami Konwencji Wiedeńskiej, a działania te były wymierzone w Słowację i jej sojuszników. Rosjanin - pracownik ataszatu wojskowego - miał 48 godzin na opuszczenie placówki i wyjechał w tym czasie ze Słowacji.

Szef słowackiego rządu powiedział, że wydalenie dyplomaty Rosji odbyło się "zgodnie ze wszystkimi dyplomatycznymi zwyczajami i zasadami".

Słowacja po zamachu w marcu br. w Wielkiej Brytanii na byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala - w odróżnieniu od wielu innych państw zachodnich - nie wydaliła żadnego rosyjskiego dyplomaty. Wezwała jedynie na konsultacje swojego ambasadora w Moskwie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosja / MSZ: odpowiemy symetrycznie na wydalenie dyplomaty ze Słowacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.