Rosja nie chce porozumienia pokojowego

Rosja nie chce porozumienia pokojowego
(fot. PAP/EPA/KONSTANTIN GRISHIN)
Jarosław Junko / PAP / pk

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk ocenił we wtorek, że Rosja nie przejawia chęci realizacji porozumienia pokojowego w sprawie uregulowania konfliktu na wschodzie jego kraju, które zostało zawarte 19 września w stolicy Białorusi, Mińsku.

"Mogę stwierdzić, że po stronie rosyjskiej nie ma chęci rozwiązania tego konfliktu i wypełnienia mińskich ustaleń. Działania Rosji nie odpowiadają jej słowom" - powiedział Jaceniuk dziennikarzom.

Ukraińskie władze wojskowe i eksperci niemal codziennie informują, że zawieszenie broni, które miało obowiązywać od 5 września w strefie objętej walkami między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami i wspierającą ich armią Federacji Rosyjskiej, nie jest przestrzegane.

DEON.PL POLECA

We wtorek ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) oświadczyła, że nad granicą ukraińską, po stronie rosyjskiej, obserwowana jest dalsza koncentracja wojsk.

"Według danych operacyjnych w obwodzie rostowskim (w Rosji) pojawiły się nowe rosyjskie oddziały wojskowe. Jest to 100. Brygada Wywiadowcza z Osetii Południowej, grupy wywiadowczo-dywersyjne ze składu 2. Brygady Specjalnej GRU Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej z obwodu pskowskiego i 22. Brygada Sił Specjalnych GRU" - oświadczył na konferencji prasowej rzecznik RBNiO, Andrij Łysenko.

Poinformował także, że w graniczących z Ukrainą obwodach rosyjskich doszło do gwałtownego pogorszenia wskaźników przestępczości. "Związane jest to z wjazdem do Rosji bandytów i dezerterów oraz przedstawicieli niekontrolowanych przez nikogo band terrorystycznych, z przemytem i sprzedażą zagrabionego na Ukrainie mienia" - podkreślił Łysenko.

Memorandum, podpisane w Mińsku 9 września przez uczestników grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE, przewiduje m.in. zawieszenie broni oraz utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy. Zadecydowano w nim także o zatrzymaniu się oddziałów i sił wojskowych obu stron na linii według stanu z 8 września. Memorandum przewiduje zakaz użycia jakiejkolwiek broni oraz prowadzenia działań ofensywnych.

Uzgodniono, że w ciągu doby od momentu przyjęcia memorandum broń kalibru 100 mm i więcej zostanie wycofana na odległość co najmniej 15 km z obu stron. Systemy artyleryjskie takiego kalibru mają zostać wycofane na maksymalną odległość swego rażenia. Punkt ten dotychczas nie został zrealizowany. Wprowadzono ponadto zakaz rozmieszczania broni ciężkiej i sprzętu wojskowego w rejonach zamieszkanych, a także stawiania nowych min i zapór inżynieryjnych. Zapory, które zainstalowano wcześniej, miały zostać usunięte.

Od momentu podpisania memorandum uzgodniono zakaz lotów samolotów wojskowych oraz zagranicznych samolotów bezzałogowych z wyjątkiem sprzętu OBWE. Z terytorium Ukrainy miały też zostać wycofane wszelkie zagraniczne formacje zbrojne, sprzęt wojskowy, a także najemnicy. Doniesienia ukraińskich władz mówią, że wymogów tych również nie spełniono.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosja nie chce porozumienia pokojowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.